Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš Hamáčkovi dál tají, koho chce ANO za ministry. Asi to sám neví, tuší předseda ČSSD

Babiš Hamáčkovi dál tají, koho chce ANO za ministry. Asi to sám neví, tuší předseda ČSSD

Premiér Andrej Babiš (ANO) se ve Sněmovně opět sešel s předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, jednali o vládní koalici ANO a ČSSD. Babiš po schůzce ČTK a České televizi řekl, že mluvili o vývoji vnitrostranického referenda v sociální demokracii i o jménech některých nominantů na ministry. Hamáček už před setkáním řekl, že půjde o pracovní jednání bez průlomových závěrů.

Zatímco ČSSD svou pětici kandidátů na ministry už dříve zveřejnila, v případě ANO jasno není. "Platí to, co jsem řekl, skutečně nechci jména komentovat," uvedl Babiš. Prezident Miloš Zeman odmítá sociálnědemokratickou nominaci europoslance Miroslava Pocheho na ministra zahraničí. "Počkejme na referendum, určitě to bude mít nějaký vývoj," odpověděl Babiš na dotaz, zda si dovede představit, že ponese Pocheho nominaci na Hrad.

Hamáček před schůzkou ČTK a ČT řekl, že ho bude zajímat, jak ANO pokročilo v přípravě případné spolupráce. "My jsme jasně řekli, kdo jsou naši kandidáti, u hnutí ANO to ještě úplně jasné není," uvedl předseda ČSSD. Je přesvědčen o tom, že u některých resortů Babiš stále nemá jasno, zřejmě kandidáty hledá. "Ale určitě by v zájmu všech bylo, abychom co nejdříve věděli, kdo jsou možní kandidáti i za hnutí ANO," dodal Hamáček.

Babiše chtěl Hamáček seznámit s postupem vnitrostranického referenda, v němž sociální demokraté rozhodují o tom, zda do koalice s ANO vstoupí, nebo ne. "Signály nejsou, řekněme, negativní," řekl po jednání Babiš. Konečný výsledek chce ČSSD oznámit za týden. O víkendu se pak má sejít vedení KSČM, tedy strany, která by měla novou vládu tolerovat.

Babiš ve středu řekl, že pokud hlasování v ČSSD dopadne kladně, chtěl by se sejít v sobotu nebo v neděli 16. nebo 17. června se Zemanem a představit mu kompletní seznam navrhovaných ministrů. Uvedl, že jeho druhá vláda by mohla požádat Sněmovnu o důvěru ve středu 11. července.

"Zatím to není definitivní," podotkl dnes k možnému harmonogramu Babiš. Důležité podle něho je, zda prezident bude mít čas. Projevil podle něho i zájem přijít podpořit vládu do Sněmovny. Hamáček a Babiš si navzájem potvrdili, že hlasování o důvěře by se mělo odehrát v posledním týdnu schůze Sněmovny před letní přestávkou, tedy v týdnu od úterý 10. července do pátku 13. července.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1