Babiš hledá partnery pro svoji vládu. Zkouší to u komunistů | info.cz

Články odjinud

Babiš hledá partnery pro svoji vládu. Zkouší to u komunistů

Představitelé hnutí ANO a KSČM se dnes ráno sejdou k povolebnímu vyjednávání. ANO zahájilo druhé kolo rozhovorů s ostatními sněmovními stranami minulý týden, protože v polovině ledna neuspěla u poslanců jeho jednobarevná menšinová vláda se žádostí o důvěru. Dosud zástupci ANO jednali s ČSSD a SPD, ve středu se setkají ještě s ODS.

Sociální demokraté minulý týden předložili ANO své programové požadavky pro případnou vládní spolupráci. Patří mezi ně proevropské směřování země, plnění závazků v NATO nebo podpora mladých rodin a seniorů. Sociální demokraté také odmítají, aby ve vládě byla trestně stíhaná osoba.

Vzhledem ke stíhání předsedy ANO Andreje Babiše kvůli dotacím pro farmu Čapí hnízdo rovněž odmítají, aby ANO kontrolovalo ministerstva financí, vnitra a spravedlnosti. Vedení ANO v pondělí potvrdilo, že jeho jediným kandidátem na premiéra zůstává navzdory stíhání Babiš.

Hnutí SPD na schůzce s ANO jednalo o programových prioritách obou uskupení. SPD požaduje například hmotnou odpovědnost politiků, přijetí zákona o referendu včetně možnosti hlasovat o vystoupení z EU nebo nulovou toleranci nezákonné migrace. Zástupci SPD ale nechtěli předjímat, jak velká část jejich priorit musí být splněna, aby případně podpořili vládu.

Andrej Babiš v Bulharsku: slabší chvilka autor: Lucie Bednárová/Info.cz

PREZIDENTSKÉ VOLBY: VŠE PODSTATNÉ NA INFO.CZ >>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud