Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš: Koalice existuje už pouze na papíře, dluhopisy jsou pseudokauza

Babiš: Koalice existuje už pouze na papíře, dluhopisy jsou pseudokauza

Vláda Bohuslava Sobotky sice ve středu jednomyslně schválila návrh Andreje Babiše na zdanění jednokorunových dluhopisů, samotný ministr financí a předseda hnutí ANO je ale zjevně atmosférou ve vládě otrávený. V rozhovoru, který poskytl hloučku novinářů v Senátu, dokonce řekl, že koalice svým způsobem už nějaký čas neexistuje. „Koaliční smlouva je dneska už jen na papíře,“ tvrdí. Spor kolem jednokorunových dluhopisů stále považuje za pseudokauzu, kterou proti němu osnují předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Přesto je dle svých slov připravený reagovat na usnesení Poslanecké sněmovny, která ho před několika týdny vyzvala k tomu, aby celý případ věrohodně vysvětlil.

Schválení návrhu na zdanění jednokorunových dluhopisů, se kterým už jednou Babiš neuspěl v Poslanecké sněmovně, předcházela dle jeho slov ve vládě živá diskuse. „Odešel jsem ale dřív. Pokrytečtí kritici, kteří byli u zrodu těchto dluhopisů včetně pana premiéra to mohli už dávno napravit. V roce 2012 se ale Sobotka při hlasování zdržel a nehlasoval pro zdanění jednokorunových dluhopisů, pokud by tomu tak nebylo, o žádné pseudokauze jsme se dneska nemuseli bavit,“ uvedl Babiš.

Zdůraznil také, že celou věc po svém nástupu na ministerstvo financí nechal prošetřit, prý ho tehdy jeho náměstkyně ubezpečila, že je vše v pořádku. „Přesto jsem na základě kauzy, která je proti mně organizovaná od ledna letošního roku, navrhl dodanění dluhopisů. Uvidíme, jak se k tomu postaví Poslanecká sněmovna,“ dodal Babiš.

Podle něj je zjevné, že se blíží volby a politici de facto již zahájili předvolební kampaň. Kromě aféry s dluhopisy to ilustroval na zákoně o střetu zájmů, který je široké veřejnosti znám jako tzv. lex Babiš a který budou v nejbližších dnech řešit ústavní soudci. Babiš se pozastavil nad tím, že Sobotka chce, aby ministři hlasovali o pozici, jakou kabinet u Ústavního soudu v kauze zaujme. „Vždyť to byl poslanecký návrh koalice složené z ČSSD a TOP 09. Navrhovali to poslanci Chvojka a Plíšek, nebyl to vládní návrh. Nechápu proto, proč by se k tomu měla nyní vláda vyjadřovat,“ vysvětlil Babiš před novináři.  

Zjevně znechucený Babiš, který do Senátu dorazil přímo z jednání vlády, dokonce tvrdí, že koalice už de facto neexistuje. „Koalice už v mnoha ohledech neexistuje,“ řekl na dotaz INFO.CZ. Připustil ale, že záleží, o jakém zákoně zrovna vláda nebo sněmovna rozhoduje. „Koaliční smlouva je sice na papíře, v podstatě už ale neexistuje. K jejímu brutálnímu porušení došlo loni v létě v souvislosti s policejní reformou, kdy ministr vnitra Milan Chovanec zlikvidoval jediný útvar, který se nebál vyšetřovat korupci politiků. Od té doby je koalice taková, jaká je,“ vysvětlil předseda hnutí ANO.

Pokud jde o kauzu jednokorunových dluhopisů, potvrdil, že se nakonec podvolí usnesení Poslanecké sněmovny a naposledy se zákonodárcům pokusí celou věc vysvětlit. „Zapříčinil to Sobotka a teď mne pokrytecky vyzývá, abych to napravil. Přesto splním absurdní a skandální usnesení Poslanecké sněmovny, které přijaly všechny tradiční politické strany, a určitě se k tomu ještě jednou vyjádřím,“ uzavřel předseda hnutí ANO. Sobotka už dříve uvedl, že po Babišovi požaduje, aby z kauzy vyvodil důsledky nejpozději do konce dubna. Podle některých zákulisních informací dokonce uvažuje o tom, že Babiše kvůli aféře s jednokorunovými dluhopisy odvolá z vlády.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744