Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš má další důvod k obavám. OLAF může vynést verdikt těsně před volbami

Pokud nenastanou komplikace, mohl by Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) uzavřít vyšetřování kauzy Čapí hnízdo ještě před českými sněmovními volbami. Vyplývá to z jeho vyjádření pro INFO.CZ. Dotaci na farmu šetří i česká policie. Poslanecká sněmovna minulý týden v souvislosti s případem zbavila imunity předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedu Jaroslava Faltýnka.

„V roce 2016 byla průměrná délka šetření jednoho případu 18,9 měsíce,“ napsala v odpovědi na dotaz INFO.CZ Sandra Juncu z tiskového odboru úřadu. Upozornila, že dobu ovlivňuje hned několik faktorů. Patří mezi ně složitost případů, počet zapojených států a osob nebo míra spolupráce s dalšími úřady Evropské komise. I proto OLAF žádný oficiální termín, do kdy chce případ uzavřít, neuvádí.

Šetření ohledně Čapího hnízda stále probíhá, jak OLAF v odpovědi pro INFO.CZ potvrdil. Pokud však budeme brát v potaz zmíněný průměrný čas, mohl by úřad mít hotovo již během několika týdnů. Brusel zahájil prověřování loni začátkem března. Kdyby se neodchýlil od průměru, výsledky by měl na přelomu září a října, tedy ještě před začátkem sněmovních voleb.

OLAF zkoumá okolnosti padesátimilionové dotace na vybudování farmy Čapí hnízdo. Existuje podezření, že se bývalý ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš cíleně dopustil organizovaného podvodu. Farma totiž ještě mezi lety 2007 a 2008 patřila do holdingu Agrofert. Následně změnila vlastnictví, díky čemuž na dotaci dosáhla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš loni v březnu řekl, že v době získání dotace vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

Kauzu šetří nejen evropské orgány, ale také česká policie. Ta v srpnu požádala Poslaneckou sněmovnu o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Poslanci oba minulý týden imunity zbavili. Oba vydaní zákonodárci tvrdí, že se žádného trestného činu nedopustili. Podle nich jde o politickou kauzu a o pokus o ovlivnění voleb za pomoci policejních orgánů. V tom Babišovi sekunduje i prezident Zeman, který nadále vystupuje jako jeho politický spojenec. Jak uvedl, sestavením vlády by ho – v případě, že Babiš zvítězí ve volbách – pověřil, i kdyby seděl ve vazbě.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1