Babiš má další důvod k obavám. OLAF může vynést verdikt těsně před volbami | info.cz

Články odjinud

Babiš má další důvod k obavám. OLAF může vynést verdikt těsně před volbami

Pokud nenastanou komplikace, mohl by Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) uzavřít vyšetřování kauzy Čapí hnízdo ještě před českými sněmovními volbami. Vyplývá to z jeho vyjádření pro INFO.CZ. Dotaci na farmu šetří i česká policie. Poslanecká sněmovna minulý týden v souvislosti s případem zbavila imunity předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedu Jaroslava Faltýnka.

„V roce 2016 byla průměrná délka šetření jednoho případu 18,9 měsíce,“ napsala v odpovědi na dotaz INFO.CZ Sandra Juncu z tiskového odboru úřadu. Upozornila, že dobu ovlivňuje hned několik faktorů. Patří mezi ně složitost případů, počet zapojených států a osob nebo míra spolupráce s dalšími úřady Evropské komise. I proto OLAF žádný oficiální termín, do kdy chce případ uzavřít, neuvádí.

Šetření ohledně Čapího hnízda stále probíhá, jak OLAF v odpovědi pro INFO.CZ potvrdil. Pokud však budeme brát v potaz zmíněný průměrný čas, mohl by úřad mít hotovo již během několika týdnů. Brusel zahájil prověřování loni začátkem března. Kdyby se neodchýlil od průměru, výsledky by měl na přelomu září a října, tedy ještě před začátkem sněmovních voleb.

OLAF zkoumá okolnosti padesátimilionové dotace na vybudování farmy Čapí hnízdo. Existuje podezření, že se bývalý ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš cíleně dopustil organizovaného podvodu. Farma totiž ještě mezi lety 2007 a 2008 patřila do holdingu Agrofert. Následně změnila vlastnictví, díky čemuž na dotaci dosáhla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš loni v březnu řekl, že v době získání dotace vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

Kauzu šetří nejen evropské orgány, ale také česká policie. Ta v srpnu požádala Poslaneckou sněmovnu o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Poslanci oba minulý týden imunity zbavili. Oba vydaní zákonodárci tvrdí, že se žádného trestného činu nedopustili. Podle nich jde o politickou kauzu a o pokus o ovlivnění voleb za pomoci policejních orgánů. V tom Babišovi sekunduje i prezident Zeman, který nadále vystupuje jako jeho politický spojenec. Jak uvedl, sestavením vlády by ho – v případě, že Babiš zvítězí ve volbách – pověřil, i kdyby seděl ve vazbě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud