Babiš: Mezi zprávou OLAF a důvěrou vládě není souvislost. Podvod premiér „kategoricky vylučuje“ | info.cz

Články odjinud

Babiš: Mezi zprávou OLAF a důvěrou vládě není souvislost. Podvod premiér „kategoricky vylučuje“

Premiér Andrej Babiš odmítá závěry Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), který ve své zprávě ohledně farmy Čapí hnízdo uvádí, že žádost o padesátimilionovou dotaci provázely nesrovnalosti a byly při ní podány nepravdivé informace. Babiš tvrdí, že zprávu neviděl, a kategoricky odmítá, že by se stal podvod nebo došlo na korupci. Věc nechává na svých právnících, kteří se s dokumentem mají seznámit zítra. Ve středu jde Babišova vláda žádat sněmovnu o důvěru. Premiér uvedl, že tyto dvě události podle něj spolu nesouvisí.

Z dlouho očekávané zprávy citují například Hospodářské noviny. „Vyšetřování zjistilo, že představitelé příjemce dotace v době, kdy předložili žádost o podpoření svého projektu a podepsali dohodu o poskytnutí financování v roce 2008, řídícímu orgánu operačního projektu poskytli nepravdivé informace a důležité informace zatajili,“ uvádějí HN jednu z pasáží. Podle zprávy by postup farmy při žádosti o dotaci mohl být hodnocen jako podvod.

Premiér Babiš v reakci pro server Aktuálně.cz a HN uvedl, že se nemůže vyjádřit k něčemu, co neviděl. "Až mě právníci seznámí s obsahem zprávy, přijdu vypovídat k mandátovému a imunitnímu výboru. Bohužel jsem stále dokola stavěn do znevýhodněné situace, když se ve veřejném prostoru objevují informace od našich politických protivníků a já je nemůžu dementovat," napsal.

Kvůli padesátimilionové evropské dotaci pro farmu už česká policie obvinila 11 lidí včetně premiéra. Sněmovna ale ještě musí rozhodnout, zda Babiše vydá k trestnímu stíhání.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde >>>

Podle evropského úřadu mohou zjištěné skutečnosti zakládat důvod právě ke stíhání v Česku. „Za těchto okolností je OLAF názoru, že příprava a implementace tohoto projektu byla postižena četnými porušeními národních a evropských zákonů (...). Tato porušení můžou představovat podklad pro soudní řízení na základě příslušných ustanovení českého trestního zákoníku o dotačním podvodu a poškození finančních zájmů EU,“ napsal úřad.

OLAF ve zprávě podle HN také uvádí, že anonymní vlastnická struktura Čapího hnízda byla v době čerpání dotace v rozporu se zásadou transparentnosti, která platí pro čerpání peněz z evropských fondů. Babiš už dříve řekl, že farmu prostřednictvím akcií na majitele vlastnili v době získání dotace jeho dvě děti a bratr partnerky. To se však podle úřadu nedá spolehlivě prokázat.

Při popisu pochybení používá OLAF v anglickém originále často slovo "irregularities". Aktuálně.cz upozornilo, že termín, který se překládá jako "nesrovnalosti", může zahrnovat administrativní pochybení, porušení zákona o veřejných zakázkách i podvody. Anglický termín pro podvod - "fraud" - se prý objevuje například v tabulkovém záhlaví textu, které stručně definuje hlavní údaje k vyšetřovanému případu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud