Babiš ministerstvo spravedlnosti nepovede. Malou má nahradit expert z vládní rady | info.cz

Články odjinud

Babiš ministerstvo spravedlnosti nepovede. Malou má nahradit expert z vládní rady

Premiér Andrej Babiš odeslal prezidentovi Miloši Zemanovi rezignaci ministryně spravedlnosti Taťány Malé. Ta ve vládě končí po 13 dnech kvůli kauze s plagiátorstvím. Na její místo Babiš dle svých slov navrhl nového kandidáta, který dosud v kabinetu není. Jeho jméno ministerský předseda tají, podle zdrojů INFO.CZ by se ale mělo jednat o místopředsedu Legislativní rady vlády Jana Kněžínka. Babiš na brífinku po jednání vlády uvedl, že se Malá nedokázala obhájit. Sám její resort ani dočasně nepovede, jak to zvažoval.

Babiš požádal Zemana, aby se dotyčný mohl už dnes odpoledne na Hradě zúčastnit chystaného jmenování soudců. Bez komentáře nechal Babiš dotaz, zda navrhl některého ze současných náměstků. Hrad prostřednictvím mluvčího oznámil, že návrh na Hrad dorazil a Zeman se bude situací dnes zabývat.

Babiš v pondělí po rezignaci Malé novinářům řekl, že Zemana požádá, aby ho dočasně pověřil řízením ministerstva spravedlnosti místo Malé. Mimo jiné kvůli svému stíhání v kauze Čapího hnízda se však stal terčem kritiky. Dnes od záměru ustoupil. Uvedl, že v pondělí šlo o spontánní reakci, a změnu názoru vysvětlil tím, že nechce dál čelit kampani. "Abych nemusel poslouchat blbé kecy od opozice a twitterové bubliny," konstatoval.

Jméno navrhovaného nástupce Malé prozradit nechtěl, považuje za slušnost, aby se ho nejprve dozvěděl prezident. "Bude to plnohodnotný ministr pověřený vedením resortu," uvedl Babiš. Na dotaz ČTK, zda bude po pověření nového kandidáta pokračovat výběr nového ministra, Babiš uvedl, že ano. "Určitě budeme hledat nového ministra," řekl.

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček ČTK sdělil, že věc bude prezident řešit velmi brzy. Informovat o výsledku se chystá až po rozhodnutí.

Malá v pondělí po 13 dnech ve funkci oznámila, že ve vládě končí. V posledních dnech čelila obvinění z plagiátorství ve svých diplomových pracích. Kritiku označila Malá za mediální kampaň a trvá na tom, že nepochybila. Ještě v pondělí odpoledne se na tiskové konferenci hájila, jen několik hodin poté během schůze vedení nejsilnějšího vládního hnutí řekla novinářům, že rezignuje, aby nepoškozovala novou vládu ani ANO.

Babiš dnes novinářům řekl, že po tiskové konferenci ministryně bylo jasné, že kampaň pojede dál. "Je to tvrzení proti tvrzení, paní Malá řekla, že má čisté svědomí. Já to nechci řešit, je to za námi. Paní Malá se zachovala statečně, bylo to pro ni těžké, ale po té tiskové konferenci bylo jasné, že není zájem slyšet její argumenty," uvedl premiér.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud