Babiš musí své příjmy vysvětlit veřejnosti, ať nekazí reputaci celé vládě | info.cz

Články odjinud

Babiš musí své příjmy vysvětlit veřejnosti, ať nekazí reputaci celé vládě

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil za zbytečné vyměňovat si s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) dopisy k výzvě poslanců, kteří po Babišovi požadují vysvětlení jeho příjmů a finančních transakcí. Babiš by měl věc vysvětlit hlavně veřejnosti, řekl dnes po jednání kabinetu novinářům předseda vlády. Sobotka to považuje za důležité pro reputaci Babiše i celé vlády, která má za prioritu boj s daňovými úniky.

Sněmovna minulý týden Babiše vyzvala, aby do konce dubna vyvrátil „vážná“ podezření z daňových úniků v souvislosti se svými obchody se skupinou Agrofert, kterou dříve vlastnil. Babiš poté v dopisu Sobotkovi napsal, že ho poslanci bez důkazů obviňují z daňových podvodů a chtějí ho i soudit. Takové jednání označil za lynč.

 

Sobotka řekl, že si s Babišem dnes o záležitosti krátce promluvil. „Je zbytečné, abychom si v té věci vyměňovali dopisy, já jsem ho především požádal, aby celou věc maximálně vysvětlil veřejnosti,“ uvedl. Jedná se podle něj o reputaci Babiše i celé vlády.

„Tři roky jsme prosazovali opatření, která eliminují šedou ekonomiku,“ dodal Sobotka. Je proto důležité, aby ministr nebyl v podezření, že se dopustil daňové optimalizace, uvedl. „Očekávám, že (Babiš) využije svou lhůtu, kterou dostal od sněmovny, aby všechno veřejnosti vysvětlil,“ řekl.

 

Babiš v dopisu pro Sobotku, který má ČTK k dispozici, uvedl, že podvod je trestný čin, u něhož o vině rozhoduje jedině soud. Poslanci se podle něj staví do role žalobce, policie i soudu, když po něm žádají vysvětlení a sami chtějí posuzovat, zda je dostatečné. Babiš rovněž uvedl, že na výzvu sněmovny bude v daném termínu, tedy do konce dubna, reagovat písemně. Je přesvědčen, že veřejnosti už své příjmy vysvětlil.

Skupina Agrofert dnes ve třech celostátních denících zveřejnila inzerát, ve kterém se proti nedávnému jednání sněmovny ohledně daňových záležitostí Agrofertu a Babiše ohradila. Agrofert odmítá tvrzení o daňových optimalizacích či podvodech a tvrdí, že veškeré transakce, o kterých poslanci diskutovali, „proběhly naprosto v souladu se zákonem“.

 

Podle zákona byly i diskutované emise tzv. korunových dluhopisů z roku 2012, uvádí Agrofert. „Dluhopisy jsme vydávali z důvodu zajištění dlouhodobého financování chystaných investic naší společnosti. Taktéž desetiletý úrok ve výši 6 procent p.a. považujeme za zcela standardní, navíc podpořený znaleckým posudkem,“ uvedla v inzerátu firma.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud