Babiš nás potřebuje jen na hlasování o důvěře. Zachraňujeme ho na postu premiéra, burcuje Dienstbier | info.cz

Články odjinud

Babiš nás potřebuje jen na hlasování o důvěře. Zachraňujeme ho na postu premiéra, burcuje Dienstbier

Hodinu předtím, než začala schůzka předáků sociální demokracie se zástupci hnutí ANO o vládní dohodě, zveřejnil senátor Jiří Dienstbier na svém twitterovém učtu deset bodů, které vysvětlují, proč by sociální demokracie s Andrejem Babišem do vlády neměla vstupovat. Už předtím vzbudilo pozdvižení vystoupení celého senátorského klubu ČSSD, které vedení strany vyzvalo k odchodu do opozice. A zatímco první místopředseda ČSSD Jiří Zimola tvrdí, že si vedení senátory pozve na kobereček, podle Jiřího Dienstbier ČSSD zachraňuje Babiše v pozici premiéra.

Dienstbier přitom nepochybuje, že je jednání ČSSD s hnutím ANO o vládě v čele s premiérem Andrejem Babišem politicky chybné. Připomíná také, že se nedávný sjezd sociálních demokratů usnesl, že účast trestně stíhané osoby ve vládě je zásadní problém. „Přesto vyjednavači ČSSD připouštějí, že Babiš trestně stíhaný za závažný zločin může být premiérem do odsouzení soudem prvního stupně, klidně i celé volební období,“ upozorňuje Dienstbier.

Pokud jde o tezi, že ČSSD zachraňuje Babiše v pozici premiéra, Dienstbier vysvětluje, že předseda hnutí ANO jinou šanci být premiérem a získat důvěru ve sněmovně nemá. Zdůvodňuje to tím, že se nedávno část klubu hnutí ANO postavila proti vládní spolupráci s SPD. A tak jako jiní opoziční politici, i Dienstbier připomíná, že by jiný kandidát hnutí ANO na premiéra okamžitě otevřel prostor pro vznik většinové vlády nezávislé na SPD a KSČM.

Ve čtvrtém bodě se senátor sociálních demokratů vrací k trestnímu stíhání premiéra, když píše: „Za zločin dotačního podvodu, pro který jsou Babiš a též jeho blízcí příbuzní stíháni, hrozí trest až deseti let ve vězení. Střet zájmů je obrovský. Pokušení na straně Babiše a podezření veřejnosti ze zneužití funkce k ,vyřešení´ trestní kauzy bude značné.“

Dále Diesntbier uvádí, že Babiš může jako premiér zásadně ovlivnit mimo jiné jmenování ředitele GIBS, ředitele Policie ČR a nejvyššího státního zástupce. „První už odstoupil, dva následně uvedení uvažují o odchodu z funkce. Hrozí zneužití výměny na těchto postech k ovlivňování trestních kauz. Historie varuje,“ zdůrazňuje Dienstbier.

Připomíná také, že zatím není zřejmé, jak detailně a jednoznačně budou zahrnuty v koaliční smlouvě priority programu ČSSD. A říká, že se v minulém volebním období, tedy v Sobotkově vládě, sociálním demokratům nedařilo se proti Babišovi prosazovat ani ty věci, ke kterým se v koaliční smlouvě zavázal. Konkrétně zmiňuje například sociální bydlení.

Podle Diesntbiera navíc hrozí, že ČSSD bude v Poslanecké sněmovně přehlasovávána fungující nepřiznanou koalicí hnutí ANO, SPD a KSČM. „Žádné pojistky v koaliční smlouvě tomu nemohou prakticky zabránit,“ nepochybuje senátor a dodává, že Babiš potřebuje ČSSD k jedinému okamžiku, a to vyslovení důvěry vládě, ve které bude premiérem.

„Pak už ČSSD nepotřebuje k ničemu. Zmíněná skrytá koalice s extrémisty a komunisty mu zajistí, že nedůvěru jeho vládě nikdo po zbytek volebního období nevysloví,“ varuje Dienstbier. V neposlední řadě tvrdí, že koaliční smlouva podepsaná Babišem bude pro ČSSD nejspíš mizernou garancí. „Nejen, že u Babiše neplatí podání ruky, neplatí pro něj ani jím podepsaná koaliční smlouva,“ říká.

„Opakovaně jsem na koaliční radě od něj slyšel, že koaliční smlouvu ani nečetl. Vždy, když se ji zdráhal plnit,“ vzpomíná Disntbier. Nakonec sice přiznává, že by pro ČSSD mohly být nabízené rezorty programově zajímavé, avšak ČSSD podle něj ani tuto příležitost zjevně nevyužije k zvýšení důvěryhodnosti.

„Místo nadějných se na ministry tlačí profláknuté osoby, například Poche známý praním peněz přes stranické příspěvky a účastí na zkorumpovaných pražských strukturách,“ uzavírá Dienstbier. Jednání špiček hnutí ANO a ČSSD začíná ve středu v podvečer poté, co se na sklonku minulého týdne sociální demokraté rozhodli vrátit k vyjednávacímu stolu. Dosavadní mediální přestřelky ale naznačují, že to ani tentokrát ale nemusí dopadnout hladkou dohodou.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud