Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš největší překážkou vlastní vlády? ČSSD by ho mohla tolerovat, pokud dostane vnitro či finance

Babiš největší překážkou vlastní vlády? ČSSD by ho mohla tolerovat, pokud dostane vnitro či finance

Předseda ČSSD Jan Hamáček večer opatrně připustil, že by sociální demokraté mohli v krajním případě tolerovat trestně stíhaného Andreje Babiše jako premiéra v nové koaliční vládě. Strana by ale na oplátku požadovala ministerstvo vnitra nebo financí, jako garanci, že Babišův střet zájmů nebude mít dopady na vyšetřování kauzy. Hamáček ale navzdory tomu sám dál říká, že trestně stíhaný premiér je pro stranu v podstatě nepřijatelný. Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek před večerní schůzkou ČSSD vzkázal, že hnutí na Babišovi v čele vlády trvá a pokud to ČSSD nepřijme, není dál o čem debatovat. Po jednání uvedl, že požadavek na reosrt financí nebo vnitra bude předmětem dalších debat.

Podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka před jednáním experti vytipovali sedmnáct okruhů, kde nepanuje shoda. „Teď jich zbývá sedm,“ řekl večer předseda sociálních demokratů před novináři. S hnutím ANO se podle něj sociální demokraté zatím neshodují například v otázce daní. Konkrétně v tom, zda a proč je zvyšovat.

„Chceme jít cestou úspor a nikoli cestou navyšování daní,“ řekl Richard Brabec a dodal, že ANO pracuje také s efektem elektronické evidence daní. „Situace je identická, pokud jde o daně, jako před pěti lety, když jsme uzavírali koalici s ČSSD a KDU-ČSL. A stejně jako tehdy argumentujeme zlepšeným výběrem daní a úsporami.“

Podle Jaroslava Faltýnka byl cíl jasný: vydiskutovat sporné body. Také on potvrdil, že nalezli konsensus v deseti dosud sporných bodech. Brabec zdůraznil, že třecích ploch bylo původně podstatně více a ocenil, že se je daří postupně odstraňovat.

Vláda bez Babiše?

Hamáček potvrdil, že se na večerní schůzce mezi vyjednavači ANO a ČSSD řešilo i setrvání Babiše v čele vlády. Sociální demokraté s tím mají velký problém kvůli jeho stíhání v kauze Čapí hnízdo. Hnutí ANO ovšem na Babišovi trvá.

Podle Hamáčka z toho vyplývá jediné: ANO musí přijít s garancí, že střet zájmů neovlivní průběh vyšetřování. Sociální demokraté i nadále požadují pět resortu včetně ministerstva vnitra nebo financí, které by podle Hamáčka byly garancí, že Babišův střet zájmů nebude mít vliv. 

„Pro nás ten požadavek (aby Babiš nebyl premiérem - pozn. redakce) se stává určitým folklorem. My jsme řekli jasně, že pro nás je to podmínka. (...) Pokud se týká požadavku na tyto dva resorty, tak my jsme to vzali na vědomí a budeme o tom dál diskutovat,“ řekl Jaroslav Faltýnek s tím, že shodu chce najít do 7. dubna, kdy pokračuje sjezd ČSSD.

Předseda ČSSD dle svých slov Babiše také upozornil, že trvá podmínka, dle které musí finální dohodu schválit členská základna v referendu. Zároveň podle něj platí, že sociální demokraté usilují o resorty, ve kterých mohou nejlépe naplňovat své programové cíle. Hovořil o zdravotnictví, sociální oblasti nebo resortu pro místní rozvoj.

V čem je shoda?

Shoda mezi ČSSD a hnutím ANO panuje v garanci nezávislosti veřejnoprávních médií, u otázky týkající se zákazu privatizace veřejných služeb a společností se státní účastí, zálohovaného výživného, garance nezvyšování spoluúčasti pacientů či u státem garantované dostupné zdravotní péče nebo zavedení sdíleného pracovního místa.

ANO chce vytvořit s ČSSD menšinovou koaliční vládu, která by měla 93 poslanců a ve Sněmovně by se opírala o podporu 15 komunistických poslanců. Pokud se obě strany dohodnou, bude muset vstup ČSSD do vlády potvrdit ještě vnitrostranické referendum sociálních demokratů.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744