Články odjinud

Babiš Okamuru zatím podrží. Nejde o detail, ale o politickou orientaci země, říká Znoj

Babiš Okamuru zatím podrží. Nejde o detail, ale o politickou orientaci země, říká Znoj

Přestože se v pondělí lídři ČSSD a hnutí ANO nechali slyšet, že je koaliční smlouva až na drobnosti hotová, to hlavní je pořád velkou neznámou. Finální verze dohody se totiž stále piluje, a tak nikdo až na několik zúčastněných vlastně netuší, jak přesně se Andrej Babiš vypořádal s podmínkami, které po něm sociální demokraté požadovali. Jisté je zatím pouze to, že ANO odmítá odvolat zástupce SPD z vedení sněmovny a výborů. Což neznamená, že se tak později nestane. Pokud vůbec, tak na to Babiš přistoupí až poté, co bude znát výsledek referenda. Přitom jde o věc zcela zásadní.

„Rozdíl mezi ČSSD a SPD není v detailu, ale v orientaci,“ vysvětluje v rozhovoru pro INFO.CZ politolog Milan Znoj. Nazřeno střízlivou optikou, je celá šlamastika s odvoláním Okamury a jeho poslanců ze sněmovních orgánů pastí. Sociální demokraté manévr požadují jako důkaz, že to s nimi Babiš myslí vážně, od hnutí ANO by zase bylo neprozíravé, pokud by se k něčemu podobnému zavázalo předtím, než bude znát výsledek vnitrostranického referenda ČSSD. A jak naznačuje rozhovor s místopředsedou strany Martinem Netolickým, ten je značně neodhadnutelný. I proto Babiš pracuje také s druhou či záložní variantou složenou z hnutí ANO, SPD a KSČM.  

Milan Znoj nicméně nepochybuje, podle něj je menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD podporovaná komunisty v současných poměrech tou nejlepší možností ze všech mizerných, které se nabízejí. „Jakkoli se bude tato vláda opírat o KSČM, je to pořád lepší, než vláda ANO s podporou komunistů a Okamurovy SPD, což je druhá hlavní možnost,“ nepochybuje Znoj a dodává: „Vláda hnutí ANO a ČSSD bude pořád více méně proevropská a nabídne sociálně únosnou politiku.“ Zmíněný Netolický a řada jeho kolegů uvnitř ČSSD se ale zjevně obává, aby nebyli pro veřejnost za šašky, kteří Babišovi umožnili vznik vlády s důvěrou.

A především, aby je pak předseda hnutí ANO ve vládě nevydíral záložní většinou a ve sněmovně je skrze tuto většinu také neobcházel. Zároveň si stěžuje, že Babiš sociálním demokratům přebral nejen voliče, ale také velkou část programu. Netolický tak na svůj způsob vstupuje do debaty, která sociální demokracii čeká nejen v souvislosti s podzimními komunálními a senátními volbami. Ostatně něco podobného lze říct na adresu několika posledních výroků jiného místopředsedy ČSSD, Jaroslava Foldyny. Na mysli máme debatu o programové identitě strany a jejím budoucím směřování.

„Sociální demokracii každopádně čeká diskuse o svém politickém profilu a ideovém směřování. Podle mého názoru může ČSSD tuto diskusi vést jak v opozici, tak ve vládě,“ glosuje situaci Znoj. Pořád podle něj totiž půjde o jedno: zda se strana sveze na nacionálně konzervativní vlně, která se zvedla ve střední Evropě, anebo zda se dokáže rozpomenout na své západní evropské kořeny. „V každém případě bude ČSSD potřebovat vůdce, kteří budou schopni zformulovat tyto politické alternativy,“ uvažuje politolog.

A ti se podle jeho mínění mohou najít i ve vládě. „Ale také v Senátu, i na hejtmanstvích, anebo někde jinde. V každém případě ale potřebují příležitost a odvahu. A případná vláda ČSSD a hnutí ANO je či bude nepochybně příležitostí,“ nepochybuje politolog. Dokonce je přesvědčený, že v rozhádané opoziční ČSSD bude všechno jenom těžší. „Jestli se budoucností sociální demokracie stane Foldyna, nebo někdo z prozápadní levice, o tom nerozhodne koalice s ANO, dokonce ani ne kondice prezidenta Zemana. Bude záležet jenom na ČSSD,“ uzavírá Znoj.