Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš Okamuru zatím podrží. Nejde o detail, ale o politickou orientaci země, říká Znoj

Babiš Okamuru zatím podrží. Nejde o detail, ale o politickou orientaci země, říká Znoj

Přestože se v pondělí lídři ČSSD a hnutí ANO nechali slyšet, že je koaliční smlouva až na drobnosti hotová, to hlavní je pořád velkou neznámou. Finální verze dohody se totiž stále piluje, a tak nikdo až na několik zúčastněných vlastně netuší, jak přesně se Andrej Babiš vypořádal s podmínkami, které po něm sociální demokraté požadovali. Jisté je zatím pouze to, že ANO odmítá odvolat zástupce SPD z vedení sněmovny a výborů. Což neznamená, že se tak později nestane. Pokud vůbec, tak na to Babiš přistoupí až poté, co bude znát výsledek referenda. Přitom jde o věc zcela zásadní.

„Rozdíl mezi ČSSD a SPD není v detailu, ale v orientaci,“ vysvětluje v rozhovoru pro INFO.CZ politolog Milan Znoj. Nazřeno střízlivou optikou, je celá šlamastika s odvoláním Okamury a jeho poslanců ze sněmovních orgánů pastí. Sociální demokraté manévr požadují jako důkaz, že to s nimi Babiš myslí vážně, od hnutí ANO by zase bylo neprozíravé, pokud by se k něčemu podobnému zavázalo předtím, než bude znát výsledek vnitrostranického referenda ČSSD. A jak naznačuje rozhovor s místopředsedou strany Martinem Netolickým, ten je značně neodhadnutelný. I proto Babiš pracuje také s druhou či záložní variantou složenou z hnutí ANO, SPD a KSČM.  

Milan Znoj nicméně nepochybuje, podle něj je menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD podporovaná komunisty v současných poměrech tou nejlepší možností ze všech mizerných, které se nabízejí. „Jakkoli se bude tato vláda opírat o KSČM, je to pořád lepší, než vláda ANO s podporou komunistů a Okamurovy SPD, což je druhá hlavní možnost,“ nepochybuje Znoj a dodává: „Vláda hnutí ANO a ČSSD bude pořád více méně proevropská a nabídne sociálně únosnou politiku.“ Zmíněný Netolický a řada jeho kolegů uvnitř ČSSD se ale zjevně obává, aby nebyli pro veřejnost za šašky, kteří Babišovi umožnili vznik vlády s důvěrou.

A především, aby je pak předseda hnutí ANO ve vládě nevydíral záložní většinou a ve sněmovně je skrze tuto většinu také neobcházel. Zároveň si stěžuje, že Babiš sociálním demokratům přebral nejen voliče, ale také velkou část programu. Netolický tak na svůj způsob vstupuje do debaty, která sociální demokracii čeká nejen v souvislosti s podzimními komunálními a senátními volbami. Ostatně něco podobného lze říct na adresu několika posledních výroků jiného místopředsedy ČSSD, Jaroslava Foldyny. Na mysli máme debatu o programové identitě strany a jejím budoucím směřování.

„Sociální demokracii každopádně čeká diskuse o svém politickém profilu a ideovém směřování. Podle mého názoru může ČSSD tuto diskusi vést jak v opozici, tak ve vládě,“ glosuje situaci Znoj. Pořád podle něj totiž půjde o jedno: zda se strana sveze na nacionálně konzervativní vlně, která se zvedla ve střední Evropě, anebo zda se dokáže rozpomenout na své západní evropské kořeny. „V každém případě bude ČSSD potřebovat vůdce, kteří budou schopni zformulovat tyto politické alternativy,“ uvažuje politolog.

A ti se podle jeho mínění mohou najít i ve vládě. „Ale také v Senátu, i na hejtmanstvích, anebo někde jinde. V každém případě ale potřebují příležitost a odvahu. A případná vláda ČSSD a hnutí ANO je či bude nepochybně příležitostí,“ nepochybuje politolog. Dokonce je přesvědčený, že v rozhádané opoziční ČSSD bude všechno jenom těžší. „Jestli se budoucností sociální demokracie stane Foldyna, nebo někdo z prozápadní levice, o tom nerozhodne koalice s ANO, dokonce ani ne kondice prezidenta Zemana. Bude záležet jenom na ČSSD,“ uzavírá Znoj.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1