Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš povečeří se Zemanem. Premiér by se měl dozvědět, kolik má času na druhý pokus o vládu

Babiš povečeří se Zemanem. Premiér by se měl dozvědět, kolik má času na druhý pokus o vládu

Prezident Miloš Zeman dnes povečeří s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO). Měli by spolu probírat činnost vlády nebo zahraniční politiku. Babiš také očekává, že se dozví, kolik času od hlavy státu dostane na vyjednávání o sestavení druhého kabinetu. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka budou politici mluvit o aktuálních tématech a výhledu do blízké budoucnosti.

Babiš ve středu po jednání kabinetu řekl novinářům, že s prezidentem mluvil naposled před dvěma týdny, kdy podával demisi a Zeman ho podruhé pověřil jednáním o sestavení vlády. Babiš řekl, že si chce si vyslechnout názory prezidenta, informovat ho o činnosti vlády a nastavit vzájemnou spolupráci.

Šéf hnutí ANO také očekává, že při večeři na zámku v Lánech zazní, jaký harmonogram jednání o vládě si prezident představuje. Zeman dříve uvedl, že Babišovi ve druhém pokusu poskytne dostatek času a bude před jmenováním nových ministrů požadovat 101 zaručených hlasů ve Sněmovně. Před druhým kolem prezidentských voleb pak Zeman dodal, že na potvrzení potřebné většiny poslanců nebude trvat v případě, že svůj prezidentský mandát neobhájí, což se nestalo.

Premiér v demisi chce s nedávno znovuzvoleným prezidentem sladit působení v zahraniční politice, za níž nese odpovědnost vláda. Babiš opakovaně prohlásil, že se chce soustředit na evropskou agendu.

Jak dříve informoval mluvčí Ovčáček, prezident má tento týden dovolenou, kterou tráví v Lánech. Později mluvčí oznámil, že na dnešek má prezident v plánu večeři s Babišem a také natáčení rozhovoru pro TV Barrandov.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1