Babiš povečeří se Zemanem. Premiér by se měl dozvědět, kolik má času na druhý pokus o vládu | info.cz

Články odjinud

Babiš povečeří se Zemanem. Premiér by se měl dozvědět, kolik má času na druhý pokus o vládu

Prezident Miloš Zeman dnes povečeří s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO). Měli by spolu probírat činnost vlády nebo zahraniční politiku. Babiš také očekává, že se dozví, kolik času od hlavy státu dostane na vyjednávání o sestavení druhého kabinetu. Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka budou politici mluvit o aktuálních tématech a výhledu do blízké budoucnosti.

Babiš ve středu po jednání kabinetu řekl novinářům, že s prezidentem mluvil naposled před dvěma týdny, kdy podával demisi a Zeman ho podruhé pověřil jednáním o sestavení vlády. Babiš řekl, že si chce si vyslechnout názory prezidenta, informovat ho o činnosti vlády a nastavit vzájemnou spolupráci.

Šéf hnutí ANO také očekává, že při večeři na zámku v Lánech zazní, jaký harmonogram jednání o vládě si prezident představuje. Zeman dříve uvedl, že Babišovi ve druhém pokusu poskytne dostatek času a bude před jmenováním nových ministrů požadovat 101 zaručených hlasů ve Sněmovně. Před druhým kolem prezidentských voleb pak Zeman dodal, že na potvrzení potřebné většiny poslanců nebude trvat v případě, že svůj prezidentský mandát neobhájí, což se nestalo.

Premiér v demisi chce s nedávno znovuzvoleným prezidentem sladit působení v zahraniční politice, za níž nese odpovědnost vláda. Babiš opakovaně prohlásil, že se chce soustředit na evropskou agendu.

Jak dříve informoval mluvčí Ovčáček, prezident má tento týden dovolenou, kterou tráví v Lánech. Později mluvčí oznámil, že na dnešek má prezident v plánu večeři s Babišem a také natáčení rozhovoru pro TV Barrandov.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud