Babiš překrucoval tajné informace, tvrdí zbrojaři z Vrbětic. Nárok na odškodné jim soud neuznal | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš překrucoval tajné informace, tvrdí zbrojaři z Vrbětic. Nárok na odškodné jim soud neuznal

Babiš překrucoval tajné informace, tvrdí zbrojaři z Vrbětic. Nárok na odškodné jim soud neuznal

Zbrojařská firma Imex Group nemá nárok na odškodné od státu v souvislosti s výroky místopředsedy vlády Andreje Babiše (ANO) po explozích ve vrbětických muničních skladech. Dnes o tom nepravomocně rozhodl soud. Zbrojaři zažalovali ministerstva obrany a vnitra za to, že neuhlídala důvěrné informace z vyšetřování, a Babiš je poté překroutil a zveřejnil. Podle Imexu to zásadně poškodilo pověst firmy.

„Žaloba nemůže být úspěšná, neboť podle názoru soudu je předčasně podaná,“ uvedla soudkyně Tereza Jachura-Maříková z Obvodního soudu pro Prahu 2. „V této fázi by soud v podstatě suploval orgány činné v trestním řízení, což mu nepřísluší,“ dodala. Naznačila také, že za podáním žaloby mohla být i snaha Imexu dostat se jejím prostřednictvím k informacím z policejních spisů.

 

Dva sklady ve Vrběticích na Zlínsku explodovaly v říjnu a v prosinci 2014, oba si pronajímala Imex Group. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Po druhé explozi řekl Babiš v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce, že firma Imex je velmi kontroverzní. Mimo jiné uvedl, že obdobným problémům jako ve Vrběticích čelil podnik i v Bulharsku a že Imex také vyvážel zbraně do Konga, pro které platí zbrojní embargo. Firma už tehdy reagovala tak, že Babiš lže. Nejprve podala trestní oznámení, poté i žalobu, v níž se po státu domáhá zadostiučinění 15 milionů korun.

Odpovědnost nese stát

„Nelze přijmout tvrzení, že pan místopředseda vlády Babiš v televizi sdělil ty výroky jako soukromá osoba bez ohledu na svou funkci ve státě. Naopak je zcela zřejmé, že v pořadu byl přítomen jako člen vlády, a odpovědná je tak pouze a jenom Česká republika,“ uvedl právník Imexu Lukáš Matuška. Podle soudu je však třeba vyčkat na to, jak policie rozhodne o podaném trestním oznámení, protože až tehdy bude firma případně schopna přesně specifikovat, jak k údajnému nesprávnému úřednímu postupu státu došlo a kdo konkrétně jej způsobil.

 

Policie vrbětické exploze šetří jako úmyslné obecné ohrožení, v současné době stále ohledává epicentrum prvního výbuchu. Munice uskladněná v dalších skladech byla odvezena jinam. Ministr financí Babiš v televizi poukázal i na to, že vpředvečer první exploze do skladu přišel šéf Imexu Petr Bernatík. Firma to potvrdila s tím, že návštěva nebyla ničím mimořádným - majitel přijel zkontrolovat materiál, který se měl vyvážet.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.