Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš proti všem: V televizi silnými výroky nešetřil. Koho posílal do vězení?

Babiš proti všem: V televizi silnými výroky nešetřil. Koho posílal do vězení?

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) neudržel v neděli nervy na uzdě. Při vysvětlování podezřelého nákupu dluhopisů mluvil v ČT o kmotrech v české politice. Bývalého premiéra Mirka Topolánka by poslal do vězení za jeho pravou rukou Markem Dalíkem a exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) by stíhal. Koho ještě Babiš zkritizoval?

Pavel Blažek (ODS)

Babiš o něm mluví jako o Donu Pablovi. Bývalý ministr spravedlnosti ve vládě Petra Nečase (ODS) Andreji Babišovi leží v žaludku především kvůli tomu, že byl šéfem vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny k reorganizaci policie. Podle Babiše byl ale Blažek ve střetu zájmu a vyřizoval si účty s olomouckým státním zastupitelstvím a Ivo Ištvanem kvůli zásahu na úřadu vlády v roce 2013.
 
„V Brně se mu říkalo Don Pablo, jako kmotr. Koho je consigliere, nevím,“ řekl o Blažkovi Babiš.

„Beru to jako ocenění práce vyšetřovací komise. Kromě osobních ataků nedokázal pan Babiš komisi věcně nic vytknout. Takže mu vlastně prostřednictvím Blesk.cz děkuji za reklamu a ocenění mé práce,“ reagoval pro Blesk.cz Blažek.Milan Chovanec (ČSSD)

S ministrem vnitra válčí Andrej Babiš celou dobu, co spolu sedí ve vládě. Roztržky měli kvůli chodu České pošty, která spadá pod vnitro, nebo kvůli financování policie. Největším sporem byla reorganizace policie, kvůli které hnutí ANO hrozilo odchodem vlády, a situaci uklidňoval prezident Miloš Zeman. Spor vyvrcholil před pár dny. Vyšetřovací komise ve svém závěru tvrdí, že nebylo úkolem nikoho zlikvidovat, že vše proběhlo v pořádku – tedy, zpráva vyzněla ve prospěch Milana Chovance. Babiš závěry komise nepřijal, označil je za šaškárnu, výsměch a prý vyhrálo Palermo. 
 
„Chovanec nejen ovládl policii, ale ještě paralyzuje státní zastupitelství,“ řekl o ministrovi vnitra Andrej Babiš v ČT. 
 
Chovanec na slova Babiše na dotaz Blesk.cz nereagoval. Miroslav Kalousek (TOP 09)

V České politice snad není muž, kterého by Babiš nenáviděl víc, než bývalého ministra financí a šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska. Jejich vzájemné výpady jsou téměř na denním pořádku. Častují se výrazy jako lháři nebo podvodníku. Šéf hnutí ANO o něm mluví jako o symbolu korupce, tuneláři, lháři a zloději. Aktuálně prý může Kalousek podle Babiše za to, že díky korunovým dluhopisům připravil stát od 13 miliard korun. Dluhopisy si pořídil i Andrej Babiš a jeho firmy.
 
„Kalousek zjistil, že to pokazil, že to podělal vyloženě, a že vlastně díky němu přišel stát, díky chybnému výpočtu o 13 miliard korun. Kalousek připravil daňové poplatníky o 13 miliard – on by měl být stíhán,“ bránil se v ČT Babiš proti nařčení, že zbohatl na dluhopisech díky obejití zákona.

Mirek Topolánek a Marek Dalík

Mirek Topolánek jako premiér a Marek Dalík jako jeho poradce byli nerozlučná dvojice. Teď je ale dělí mříže vězení. Dalík si šel „sednout“ na čtyři roky. Lobbista si podle soudu řekl o půlmiliardový úplatek v souvislosti s nákupem obrněných transportérů pandur pro českou armádu. Jejich důvěrné přátelství právě tento soud pošramotil. Dalík řekl o Topolánkovi, že je absolutní alibista a egoista. Topolánek Dalíka u soudu nepodržel. Před nástupem do vězení v rozhovoru pro server Neovlivní.cz Dalík přiznal, že si vedle Topolánka vydělat desítky milionů korun, ale lituje, že po jeho boku zůstal tak dlouho.


 
„To říká člověk, pro kterého Dalík vybíral miliardy, díky kterému zbohatnul a kterého prohodil u soudu. A Dalík je ve vězení a měl by tam sedět s ním i pan Topolánek,“ reagoval Babiš v ČT, když mu moderátor pustil půl roku stará slova Mirka Topolánka, který tvrdí, že si Babiš vodil, jak chtěl, všechny ministry vnitra, včetně Ivana Langera.

Topolánek na Babišova slova na dotaz Blesk.cz nereagoval.

Babiš neopomněl zkritizovat i expremiéra Nečase a jeho stávající manželku Janu Nečasovou nebo bývalého pražského primátora Pavla Béma s Romanem Janouškem. Co zaznělo? Čtěte pokračování článku na Blesk.cz 


 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744