Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš si hraje na mučedníka, Sobotka bojuje s populismem nejhorším způsobem, píší slovenská média

Babiš si hraje na mučedníka, Sobotka bojuje s populismem nejhorším způsobem, píší slovenská média

Výhrady českých sociálních demokratů vůči podnikání koaličního partnera a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše jsou zcela oprávněné, poctivost jejich snažení o očistu veřejného života ovšem od základu zpochybňují blížící se volby a tříletá koaliční spolupráce ČSSD premiéra Bohuslava Sobotky s ANO, napsal dnes na svém webu slovenský list Denník N v reakci na spor ohledně majetku Babiše.

„Sobotka a jeho straničtí soudruzi předvádějí ten nejhorší způsob, jak proti oligarchům a populismu bojovat - dokud jim to vyhovuje a drží je to u moci, Babiše kryjí a napomáhají mu rozšiřovat svůj majetek a vliv v Česku. Otočí se proti němu, až když jim začne přerůstat přes hlavu a ohrožuje i jejich moc," uvedl list.

Babišovi podle listu stačí na tutu zjevnou motivaci svých koaličních partnerů poukazovat, aby ze sebe mohl dělat mučedníka a získal další sympatizanty. A zároveň odváděl pozornost od toho, že i když je motiv některých kritiků sporný, podstata kritiky je správná, že jeho kariéra je skutečně založena na podvodech a lžích, míní list.

Deník připomněl, že koaliční spolupráci s Babišem si i ČSSD donedávna pochvalovala a tvrdila, že Česko ještě nikdy nemělo tak stabilní a výkonnou vládu. "Babiš byl přitom stejný, jakým je dnes, nejen během koaličních let, ale i tehdy, když se Sobotka a spol. rozhodli s ním jít do vlády. Většina dnešních podezření ohledně jeho minulosti, způsobu podnikání i kolem toho, jak přišel ke svému majetku, jsou známé velmi dlouho," napsal list.

Deník také poukázal na vývoj preferencí, podle kterých by ANO ve volbách porazilo ČSSD s velkým náskokem. Taková potupná porážka by podle listu mohla pro Sobotku znamenat i konec jeho dlouho precizně a vypočítavě budované politické kariéry.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744