Babiš souhlasí s přesunem ambasády do Jeruzaléma. Současný stav má za absurdní a neopodstatněný | info.cz

Články odjinud

Babiš souhlasí s přesunem ambasády do Jeruzaléma. Současný stav má za absurdní a neopodstatněný

Premiér Andrej Babiš zaslal organizátorům petice za přesun ambasády do hlavního města Izraele dopis, ve kterém píše, že ambasádu v Tel Avivu považuje za absurdní a neopodstatněnou výjimku z diplomatických zvyklostí, podle nichž sídlí velvyslanectví v hlavních městech států. Babiš, jehož slova potvrdil i resort zahraničí vedený Martinem Stropnickým, navíc uvedl, že Česko bude v tomto případě postupovat v souladu s běžnou diplomatickou praxí. Babiš navíc slíbil jednat už letos, informuje exkluzivně Reflex.cz.

Petici, jejíž znění si můžete přečíst a s podpisových archem i vytisknout níže, rozjeli ředitel Centra Sion v Hradci Králové a člen hnutí STAN Denis Doksanský a předseda Českého spolku přátel Izraele a bývalý starosta městské části Praha-Koloděje Zbyněk Passer.

Výzva přichází v době, kdy přesun své ambasády do Jeruzaléma plánují i Spojené státy, jež tak učiní už 14. května, v den 70. výročí založení Státu Izraele.

Petice žádá přesunutí českého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma a odvolává se při tom i na prvního československého prezidenta.

Babiš: Česko bude v Jeruzalémě zastoupeno již letos

„Chci vás ujistit,“ píše v reakci premiér Andrej Babiš, „že se plně stavím za odkaz zakladatele našeho státu Tomáše Garrigua Masaryka, který pomáhal židovskému národu a podporoval vznik židovského státu.

Dle diplomatických zvyklostí má navíc každá země své velvyslanectví právě v hlavním městě hostitelského státu, a to bez ohledu na to, jakou politiku dělá. Izrael v tomto ohledu dosud představuje absurdní a neopodstatněnou výjimku,“ napsal Babiš.

Ten zároveň slíbil, že už letos bude Česko v Jeruzalémě „viditelně a důstojně“ zastoupeno.

Informace exkluzivně přinesl týdeník Reflex, čtěte pokračování článku zde >>>

Jeruzalém: Proč Svaté město už tisíce let krvácí? autor: INFO.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud