Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš u večeře řešil se Zemanem vládu. Od prezidenta má zcela volnou ruku

Babiš u večeře řešil se Zemanem vládu. Od prezidenta má zcela volnou ruku
 

Prezident Miloš Zeman jednal v Lánech s Andrejem Babišem. Během přibližně dvouhodinové večeře probrali aktuální politickou situaci. Zeman Babišovi – dle jeho slov – neklade žádné mantinely při vyjednávání nové vlády. Nemá rovněž žádné personální požadavky ohledně složení nového kabinetu.

Babiš před novináře předstoupil kolem osmé hodiny večer a řekl, že si s prezidentem „nastavili pravidla spolupráce“. Má prý volnou ruku pro další vyjednávání o vládě. 

Zeman podle Babiše neklade žádné časové rámce, do kdy by měl být nový kabinet dojednaný. Rovněž podmínka, že Babiš musí disponovat 101 hlasy zůstává poměrně volná. „Pan prezident netrvá na 101 podpisech, ale má představu, že až sestavíme tu vládu, tak že získáme většinu přítomných ve sněmovně,“ konstatoval premiér v demisi.

Babiš mimo jiné čeká na mimořádný volební sjezd ČSSD, ze kterého vzejde nové vedení strany. O její podporu usiluje. 18. února, kdy sjezd sociálních demokratů začíná, se chce se Zemanem znovu sejít, aby společně projednali aktuální situaci. Zeman se sjezdu ČSSD osobně zúčastní.

Představitelé hnutí ANO se od podání demise setkali kvůli jednání o vládě s protějšky z ODS, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL nebo SPD. Jejich rozhovory se zpravidla týkaly hledání programových průniků jednotlivých stran. Žádné závěry, které by jasně ukazovaly, jak bude vypadat Babišův druhý kabinet zatím ze schůzek nevzešly.

Babiš rovněž řekl, že mu Zeman připomněl, že nechce předčasné volby. Sám prezident tuto variantu rezolutně odmítl ve svém pořadu na TV Barrandov. „Myšlenka předčasných voleb mě spolehlivě naštve,“ řekl Zeman v předtočeném pořadu. Rovněž uvedl, že nikoho jiného než Babiše na funkci premiéra nevidí a nebude mu „házet klacky pod nohy.

Oba politici v Lánech probrali i zahraniční politiku a potvrdili si, že Česko je pevnou součástí NATO a Evropské unie. Babiš řekl, že panuje shoda na tom, že naše role v Evropě má být výraznější. Předseda vlády v demisi rovněž důrazně odmítl referendum o našem členství v EU, které prosazují především SPD a KSČM.

Babiš se se Zemanem sešel poprvé od prezidentských voleb, po kterých se Zeman stáhnul do ústraní. V Lánech odpočíval a nabíral síly. Podle Babiše je na tom Zeman dobře. „Přibral dvě kila a je v pohodě,“ řekl šéf hnutí ANO.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1