Babiš u večeře řešil se Zemanem vládu. Od prezidenta má zcela volnou ruku | info.cz

Články odjinud

Babiš u večeře řešil se Zemanem vládu. Od prezidenta má zcela volnou ruku

Babiš u večeře řešil se Zemanem vládu. Od prezidenta má zcela volnou ruku
 

Prezident Miloš Zeman jednal v Lánech s Andrejem Babišem. Během přibližně dvouhodinové večeře probrali aktuální politickou situaci. Zeman Babišovi – dle jeho slov – neklade žádné mantinely při vyjednávání nové vlády. Nemá rovněž žádné personální požadavky ohledně složení nového kabinetu.

Babiš před novináře předstoupil kolem osmé hodiny večer a řekl, že si s prezidentem „nastavili pravidla spolupráce“. Má prý volnou ruku pro další vyjednávání o vládě. 

Zeman podle Babiše neklade žádné časové rámce, do kdy by měl být nový kabinet dojednaný. Rovněž podmínka, že Babiš musí disponovat 101 hlasy zůstává poměrně volná. „Pan prezident netrvá na 101 podpisech, ale má představu, že až sestavíme tu vládu, tak že získáme většinu přítomných ve sněmovně,“ konstatoval premiér v demisi.

Babiš mimo jiné čeká na mimořádný volební sjezd ČSSD, ze kterého vzejde nové vedení strany. O její podporu usiluje. 18. února, kdy sjezd sociálních demokratů začíná, se chce se Zemanem znovu sejít, aby společně projednali aktuální situaci. Zeman se sjezdu ČSSD osobně zúčastní.

Představitelé hnutí ANO se od podání demise setkali kvůli jednání o vládě s protějšky z ODS, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL nebo SPD. Jejich rozhovory se zpravidla týkaly hledání programových průniků jednotlivých stran. Žádné závěry, které by jasně ukazovaly, jak bude vypadat Babišův druhý kabinet zatím ze schůzek nevzešly.

Babiš rovněž řekl, že mu Zeman připomněl, že nechce předčasné volby. Sám prezident tuto variantu rezolutně odmítl ve svém pořadu na TV Barrandov. „Myšlenka předčasných voleb mě spolehlivě naštve,“ řekl Zeman v předtočeném pořadu. Rovněž uvedl, že nikoho jiného než Babiše na funkci premiéra nevidí a nebude mu „házet klacky pod nohy.

Oba politici v Lánech probrali i zahraniční politiku a potvrdili si, že Česko je pevnou součástí NATO a Evropské unie. Babiš řekl, že panuje shoda na tom, že naše role v Evropě má být výraznější. Předseda vlády v demisi rovněž důrazně odmítl referendum o našem členství v EU, které prosazují především SPD a KSČM.

Babiš se se Zemanem sešel poprvé od prezidentských voleb, po kterých se Zeman stáhnul do ústraní. V Lánech odpočíval a nabíral síly. Podle Babiše je na tom Zeman dobře. „Přibral dvě kila a je v pohodě,“ řekl šéf hnutí ANO.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud