Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš upevňuje pozici: sněm mu dal více pravomocí. Krýt záda mu bude i nadále Faltýnek

Babiš upevňuje pozici: sněm mu dal více pravomocí. Krýt záda mu bude i nadále Faltýnek

Klíčové body programu druhého dne čtvrtého sněmu hnutí jsou dva: změna stanov, která ještě více posílila pravomoci předsedy hnutí a volba předsednictva hnutí ANO. Post prvního místopředsedy obhájil dlouholetý spolupracovník Andreje Babiše z Agrofertu a předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Získal 142 hlasů, jeho vyzývatelku Jaroslavu Jermanovou volilo 59 delegátů.

Brněnský primátor Petr Vokřál, který získal nominaci na prvního místopředsedu ve své domovské organizaci na jižní Moravě, se v neděli ráno kandidatury nakonec vzdal. Dramatičtější bude nejspíš volba řadových místopředsedů: o čtyři posty se uchází více než deset kandidátů. Patří mezi ně již zmínění Vokřál a Jermanová, dále pak ministři Martin Stropnický a Richard Brabec nebo poslanci Jan Volný, Ivan Pilný nebo Martin Komárek a Radka Maxová.

V kuloárech sněmu se hovoří o tom, že o složení předsednictva rozhodne vůle Andreje Babiše. Předseda hnutí již v týdnu ostatně práci některých svých dosavadních místopředsedů otevřeně kritizoval. „Chtěl bych říci, že s prací některých kolegů z předsednictva nejsem spokojen. Pro mne osobně je to intenzivní práce s cílem být hlavně mezi lidmi a vysvětlovat cíle hnutí. Na některých členech předsednictva nevidím, že by se nějak zvlášť zapojili a dělali pro hnutí maximum,“ řekl Babiš v rozhovoru pro INFO.CZ.

Nedělní program začal hlasováním o úpravách stanov. „Pracovali jsme na nich více než rok. Po celou dobu u toho byli také právníci,“ upozornila delegáty Jaroslava Jermanová, která stejně jako v sobotu sněm řídí. Už po minulém sněmu experti upozorňovali na to, jak nebývalou moc dávají stanovy nejužšímu vedení hnutí, a především jejímu předsedovi. Nová verze stanov v tomto hranice možného opět posunula, jako všechny dosavadní body programu přitom prošla bez diskuse a pohodlnou většinou: hlasovalo pro ni 208 z 210 delegátů.

Stanovy opět posilují pozici předsedy hnutí. Andrej Babiš bude moct napříště zasahovat do kandidátek hnutí, a to ve volbách na všech úrovních samosprávy. Nová verze stanov mu umožní vyškrtnout kandidáty, doplnit na kandidátku nové jména nebo změnit pořadí lidí na kandidátní listině. Stejným způsobem mohl do kandidátek dosud zasahovat pouze výbor hnutí.

Volbě prvního místopředsedy předcházelo ještě vystoupení hostů. Hnutí ANO na sněm pozvalo podnikatele roku 2012 a nositele státního vyznamenání Františka Piškanina, podnikatele a živnostníka roku 2010 Jana Bláhu, podnikatele Petra Morcinka nebo bývalého hokejového reprezentanta a olympionika Milana Hniličku.

Piškanin ve svém emotivním projevu burcoval delegáty k tomu, aby nevzdávali svůj boj o očistu politiky. Opakovaně pochválil Babiše ze zlepšení státu ve výběru daní. „Platit daně je normální,“ zdůraznil. Babiš v zápětí Piškaninu pochválil, podle něho je to jeden z nejlepších podnikatelů v zemi.

„Stále ho lákám, aby šel za naše hnutí do sněmovny, zatím neúspěšně,“ posteskl si předseda hnutí. Hnilička se pak podle očekávání věnoval sportu a výchově mládeže. Apeloval na hnutí, aby se pokusilo napravit neblahý stav v této oblasti. Babiš reagoval příslibem, dle kterého se hnutí zasadí o novou strategii státu spočívající v investicích do sportu dětí a mládeže. „Sport je politikum, musíme se k tomu vrátit. Je to opravdu důležitá oblast,“ nepochybuje Babiš.

Bláha pochválil hnutí ANO za prosazení elektronické evidence tržeb a kritizoval praktiky těch živnostníků, pro které se stalo normou neplatit daně. Přiznal, že sám mnohokrát uvažoval o tom, že podnikání vzdá. „Přestával jsem věřit, že se vyplatí poctivě pracovat,“ vysvětlil. Údajně si nejednou položil otázku, za co vlastně česká společnost „cinkala klíči“ na náměstích v listopadu 1989. „Boj o elektronickou evidenci tržeb ještě není vybojován, jsem ale rád, že s ním ANO přišlo. Proto jsem vás sem přišel podpořit,“ řekl Bláha.

Poslední z hostů Petr Morcinek pak hovořil de facto pouze o osobě předsedy hnutí. „Možná to vypadá, že patřím mezi další, kteří se zamilovali do Andreje Babiše. Ale není tomu tak,“ ubezpečil delegáty. Přesto jeho projev vyzníval jako jeden z těch, které nekriticky adorují lídra hnutí ANO, Morcinek o něm hovořil jako o našem budoucím premiérovi.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744