Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš ustupuje. Drakonické pokuty za drobné chyby při kontrolním hlášení skončí

Babiš ustupuje. Drakonické pokuty za drobné chyby při kontrolním hlášení skončí

Ministerstvo financí pod vedením Andreje Babiše (ANO) zřejmě brzy zmírní pravidla a ukončí kritizovanou praxi, kdy podnikatelé i za drobná pochybení nebo zpoždění při kontrolním hlášení dostávají vysoké pokuty. Vicepremiér před volbami dost možná nechce riskovat, že by zcela přišel o podporu podnikatelů, z nichž mnoho od začátku března zatížil i povinností elektronicky evidovat tržby. O jeho ústupku v otázce kontrolního hlášení informoval web Hospodářských novin.

Ministr Andrej Babiš má mírnější pravidla podle serveru iHNed.cz představit už v pondělí. Skončit by tak měly vysoké pokuty za drobné překročení termínu a další kritizované postihy. Jedná se přitom o desetitisícové částky, které museli platit i ti, kdo žádnou povinnost neporušili. Stačilo se třeba jen drobně opozdit s požadovaným dovysvětlením údajů.

Praxi, nad kterou zůstával rozum mnoha podnikatelů stát, server dokládá příběhem muže z Lanškrouna. Ten v červnu včas odeslal požadované údaje, ale po pár dnech dostal od úřadů žádost, aby lépe ozřejmil fakturu za vodu. To prý obratem udělal a považoval věc za vyřešenou. S vysvětlením se ale o dva dny opozdil a dostal za to pokutu 30 tisíc korun. 

Podnikatelé můžou kontrolní hlášení DPH podávat buď každý měsíc nebo čtvrtletně. Jak server iHNed uvedl, z 2 035 pokut za 89 milionů korun jich vloni bylo 1 600 v nejvyšší padesátitisícové sazbě. Ministerstvo financí ale ustupuje tlaku, který to vyvolalo, a podmínky zmírní.

„Když se třeba účetní zpozdí s reakcí na výzvu k odstranění nesrovnalostí v kontrolním hlášení a potvrdí již podané údaje, bude jí jedna pokuta v kalendářním roce ve výši třiceti tisíc prominuta,“ uvedl k nové úpravě ministr financí Andrej Babiš.

 

 

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744