Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiš: Za měsíc jsem vyřídil víc telefonátů než Sobotka za 4 roky, chci i dál jednobarevnou vládu

Babiš: Za měsíc jsem vyřídil víc telefonátů než Sobotka za 4 roky, chci i dál jednobarevnou vládu

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš by i při eventuálním druhém pokusu o vládu preferoval model menšinového kabinetu. Jednobarevná vláda je praktičtější než koaliční, řekl dnešnímu Právu. Současný Babišův menšinový kabinet se pokusí důvěru Sněmovny získat příští týden. Premiér připustil, že napoprvé vláda důvěru poslanců asi nezíská.

Babiš podle svých slov nebude zastírat, že jeho prioritou je i napodruhé sestavení menšinové vlády. Podle něj bylo koaliční vládnutí horor. „Menšinová vláda je jeden tým, který se normálně baví, nedělá si naschvály, neintrikuje proti sobě, a když už se hádá, tak za zavřenými dveřmi,“ řekl ministerský předseda Právu.

V rozhovoru zároveň vyloučil, že by se tento rok konaly předčasné volby, jak naznačil ještě před několika dny. Odvolal se přitom na slova prezidenta Miloš Zemana. „Předčasné volby nebudou. Pan prezident řekl, že je nedovolí, a ani ANO na nich nemá zájem,“ prohlásil Babiš.

Řada komentátorů mluví v souvislosti s Babišem a Zemanem o mocenském paktu. Samotný Babiš zatím neřekl, koho v prezidentské volbě podpoří, v Právu ale na adresu současného prezidenta nešetřil chválou. „Myslím, že se pan prezident poslední dobou velmi snaží, jeho vánoční projev byl velice pozitivní a spojující, apeloval na hrdost a svornost našeho národa. Při novoročním obědě měl dobrou náladu, byl odpočinutý, chutnalo mu a kouřil jednu cigaretu za druhou s mojí ženou," řekl Babiš.

Babiš se vyjádřil také ke kauze Čapí hnízdo a závěrům evropského úřadu OLAF. Zopakoval, že neví, proč by se měl očišťovat, protože nic špatného neudělal. Bruselský úřad zároveň nepřímo obvinil z amatérismu.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744