Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Babisconi“ a Zemanovy žerty na adresu novinářů. Brusel varuje před Babišovým vlivem na média

„Babisconi“ a Zemanovy žerty na adresu novinářů. Brusel varuje před Babišovým vlivem na média

České republice  podle Bruselu hrozí, že půjde ve stopách někdejšího italského premiéra Silvia Berlusconiho, protože politické zneužívání médií bývalým ministrem Andrejem Babišem už není pouhým rizikem, ale faktem. Problém podle poslanců Evropského parlamentu představuje i český prezident Miloš Zeman. Jeho očerňování práce novinářů a nevhodné vtipkování na jejich adresu před ruským prezidentem Vladimirem Putinem je podle nich nebezpečné a měla by se mu věnovat pozornost.

„Andrej Babiš je český Berlusconi, někdy se říká ´Babisconi´. Je evidentní, že se v jeho případě jedná o střet zájmů. Je tu řada příkladů, kdy Babiš zasahoval do svých médií,“ uvedla na půdě Výboru pro občanské svobody, právo a vnitřní záležitosti Evropského parlamentu Julije Majerczak z mezinárodní organizace Reportéři bez hranic.

Evropští poslanci tam dnes v podvečer diskutovali společně s odborníky o tom, zda v Česku dochází k politickému zneužívání médií. „To, co se nyní odehrává v České republice, už není riziko, ale fakt,“ uvedl v debatě český europoslanec a bývalý novinář Jaromír Štětina (EPP). „Obsah uniklých nahrávek je neomluvitelný a do demokracie to nepatří,“ přidal se k němu další český europoslanec Tomáš Zdechovský (EPP).

Téma možného politického ovlivňování médií ze strany dnes už bývalého ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše se na program výboru Evropského parlamentu dostalo v polovině měsíce, tedy krátce poté, co na veřejnost unikly nahrávky. Na nich Andrej Babiš hovoří s bývalým novinářem, který pracoval pro médium, jež Babiš v minulosti vlastnil a posléze ho předal do svěřenského fondu.

Podle předsedy Syndikátu novinářů ČR Adama Černého, který na miniplenárním zasedání v Bruselu také vystoupil, je situace v České republice vážná, ale může se dále ještě více vyhrotit. „Za pár měsíců jsou v České republice volby a příběh neskončil,“ uvedl další český europoslanec Jiří Pospíšil (EPP). Podle nedávno zveřejněného průzkumu CVVM je jejich jasným favoritem hnutí ANO. V porovnání s dubnovým průzkumem, který probíhal před vládní krizí, se podpora ANO ani v souvislosti s vládní krizí téměř nezměnila.

Na vážnost situace v zemi upozornila dále europoslankyně Michaela Šojdrová (EPP). „Není to však pouze problém České republiky,“ dodala. S tím v průběhu debaty souhlasila také její nizozemská kolegyně Sophia in ´t Veld (ALDE), která poukázala na to, že se Evropa nepoučila situací, které čelila Itálie za vlády již zmiňovaného premiéra Silvia Berlusconiho. Ten stejně jako Andrej Babiš ve svých rukou koncentroval politickou, ekonomickou a mediální moc.

„To, že podobné riziko hrozí i jinde v Evropě, by nás nemělo uklidnit, ale naopak poukázat na to, že se jedná o velký problém,“ uvedl europoslanec Luděk Niedermayer (EPP). Sociálnědemokratický poslanec Pavel Poc v této souvislosti připomněl nedávné protesty v Praze a dalších českých městech, kde lidé dávali najevo svůj nesouhlas s Babišovými postoji.

Vrásky na čele v Evropě nepřidělává pouze Andrej Babiš, ale také prezident Miloš Zeman, který konstantně média kritizuje. Julije Majerczak Reportérů bez hranic připomněla jeho nedávnou návštěvu Moskvy, kde po boku ruského prezidenta Vladimira Putina „nevhodně žertoval“ na adresu novinářů. Podle ní se jednalo o nebezpečnou situaci. „Miloš Zeman neútočí na jednoho konkrétního novináře, ale na média jako celek,“ uvedla.

Podezřením, že je nezávislost médií v Česku ohrožena politickým vměšováním, bude Evropský parlament řešit také ve čtvrtek 1. června od půl deváté ráno. Do diskuse by se měla zapojit i Evropská komise. Její role je ale v tomto případě značně omezená.

 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867