Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Babisconi“ a Zemanovy žerty na adresu novinářů. Brusel varuje před Babišovým vlivem na média

„Babisconi“ a Zemanovy žerty na adresu novinářů. Brusel varuje před Babišovým vlivem na média

České republice  podle Bruselu hrozí, že půjde ve stopách někdejšího italského premiéra Silvia Berlusconiho, protože politické zneužívání médií bývalým ministrem Andrejem Babišem už není pouhým rizikem, ale faktem. Problém podle poslanců Evropského parlamentu představuje i český prezident Miloš Zeman. Jeho očerňování práce novinářů a nevhodné vtipkování na jejich adresu před ruským prezidentem Vladimirem Putinem je podle nich nebezpečné a měla by se mu věnovat pozornost.

„Andrej Babiš je český Berlusconi, někdy se říká ´Babisconi´. Je evidentní, že se v jeho případě jedná o střet zájmů. Je tu řada příkladů, kdy Babiš zasahoval do svých médií,“ uvedla na půdě Výboru pro občanské svobody, právo a vnitřní záležitosti Evropského parlamentu Julije Majerczak z mezinárodní organizace Reportéři bez hranic.

Evropští poslanci tam dnes v podvečer diskutovali společně s odborníky o tom, zda v Česku dochází k politickému zneužívání médií. „To, co se nyní odehrává v České republice, už není riziko, ale fakt,“ uvedl v debatě český europoslanec a bývalý novinář Jaromír Štětina (EPP). „Obsah uniklých nahrávek je neomluvitelný a do demokracie to nepatří,“ přidal se k němu další český europoslanec Tomáš Zdechovský (EPP).

Téma možného politického ovlivňování médií ze strany dnes už bývalého ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše se na program výboru Evropského parlamentu dostalo v polovině měsíce, tedy krátce poté, co na veřejnost unikly nahrávky. Na nich Andrej Babiš hovoří s bývalým novinářem, který pracoval pro médium, jež Babiš v minulosti vlastnil a posléze ho předal do svěřenského fondu.

Podle předsedy Syndikátu novinářů ČR Adama Černého, který na miniplenárním zasedání v Bruselu také vystoupil, je situace v České republice vážná, ale může se dále ještě více vyhrotit. „Za pár měsíců jsou v České republice volby a příběh neskončil,“ uvedl další český europoslanec Jiří Pospíšil (EPP). Podle nedávno zveřejněného průzkumu CVVM je jejich jasným favoritem hnutí ANO. V porovnání s dubnovým průzkumem, který probíhal před vládní krizí, se podpora ANO ani v souvislosti s vládní krizí téměř nezměnila.

Na vážnost situace v zemi upozornila dále europoslankyně Michaela Šojdrová (EPP). „Není to však pouze problém České republiky,“ dodala. S tím v průběhu debaty souhlasila také její nizozemská kolegyně Sophia in ´t Veld (ALDE), která poukázala na to, že se Evropa nepoučila situací, které čelila Itálie za vlády již zmiňovaného premiéra Silvia Berlusconiho. Ten stejně jako Andrej Babiš ve svých rukou koncentroval politickou, ekonomickou a mediální moc.

„To, že podobné riziko hrozí i jinde v Evropě, by nás nemělo uklidnit, ale naopak poukázat na to, že se jedná o velký problém,“ uvedl europoslanec Luděk Niedermayer (EPP). Sociálnědemokratický poslanec Pavel Poc v této souvislosti připomněl nedávné protesty v Praze a dalších českých městech, kde lidé dávali najevo svůj nesouhlas s Babišovými postoji.

Vrásky na čele v Evropě nepřidělává pouze Andrej Babiš, ale také prezident Miloš Zeman, který konstantně média kritizuje. Julije Majerczak Reportérů bez hranic připomněla jeho nedávnou návštěvu Moskvy, kde po boku ruského prezidenta Vladimira Putina „nevhodně žertoval“ na adresu novinářů. Podle ní se jednalo o nebezpečnou situaci. „Miloš Zeman neútočí na jednoho konkrétního novináře, ale na média jako celek,“ uvedla.

Podezřením, že je nezávislost médií v Česku ohrožena politickým vměšováním, bude Evropský parlament řešit také ve čtvrtek 1. června od půl deváté ráno. Do diskuse by se měla zapojit i Evropská komise. Její role je ale v tomto případě značně omezená.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1