Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiše už na cestě do premiérské pracovny nic nezastaví. Po víkendu je připraven na plošný lov voličů, shodují se komentátoři

720p480p360p240p

Hnutí ANO na svém víkendovém sněmu "optimalizovalo" své vedení a svůj program a tím, že dalo staronovému předsedovi Andreji Babišovi možnost zasahovat do kandidátek, se stává autoritářským hnutím, píšou dnešní Hospodářské noviny (HN) a Právo. Babišem představené návrhy na snížení daní jsou tak masivní, že asi dál umožní "plošný lov" voličů, napsala Mladá fronta Dnes (MfD). Podle Lidových novin (LN) se lidé věcně vzato na sněmu nic nového nedověděli.

HN a Právo si v komentářích všímají nové Babišovy pravomoci měnit kandidátky a toho, že na sněm nebyl vpuštěn úřadující olomoucký hejtman za ANO Oto Košta, kterého hnutí vyzvalo k rezignaci, protože "neposlouchal místopředsedu (Jaroslava) Faltýnka". Člověk nebo kolektivní orgán je ničím, vůdce vším, píše Právo. "Je to předobraz celé země v případě, že by ji řídil Babiš jako svou rodinnou firmu, což je jeho cíl," dodal deník. Podle HN členové ANO evidentně nechápou, proč by měl v liberálním hnutí mít někdo jiný než předseda vůbec nějaké pravomoci. "Žádná debata, škrt a je to," napsal deník.¨

Podle LN, které stejně jako MfD patří pod svěřenský fond, kam Babiš nedávno vložil své firmy, Babišova pravomoc měnit kandidátky je z pohledu vnitrostranického života nedemokratická, ale při malém počtu členů ANO a nedostatku kandidátů má smysl. "Přinejmenším jako záchranná brzda," píšou LN.

HN poukázaly na "optimalizaci" diskuse na sněmu ANO, když v sobotu se předsedy nikdo na nic neptal a v neděli byly vznesené dotazy zaznamenány s tím, že budou Babišovi předány. "Předseda i bez otázek sám nejlépe ví, co dělá," napsal se zjevnou ironií deník. Optimalizované zevnitř je po sjezdu také hnutí ANO. "Zbývá jediná otázka: Do jaké míry se mu podaří zoptimalizovat voliče?" uzavírá komentář v HN.

Šancemi Babiše a ANO v podzimních sněmovních volbách se zabývají LN a MfD. Podle LN zahájil Babiš na dálku "závody ve snižování daní" s ČSSD. "To jsou přece také pohádky, ty předvolební sliby, jak se nám po volbách povede," píše deník. Pohádkou je podle něj také to, že Babiš se postaví na poslední místo kandidátky ve středních Čechách. "I kdyby se hypoteticky do Sněmovny nedostal, beztak bude premiérem či přinejmenším ministrem," napsaly LN v komentáři.

Podle MfD je nyní ANO nuceno konkretizovat sliby z doby před minulými volbami, že bude líp. Hnutí se tak zužuje voličský záběr a je nuceno zakotvit "více v pravém středu". Plošný lov voličů sice hnutí umožní masivní návrhy na snížení daní, "mlhu na Babišově cestě do premiérské pracovny" ale sněm nerozehnal, píše deník. Poukázal přitom na možnost, že po volbách se ostatní strany proti Babišovi spojí, a také na to, že pokud by ANO postavilo vlastního prezidentského kandidáta, jak sněm naznačil, ztrácí se pojistka v podobě spojenectví s "povolebním moderátorem" Milošem Zemanem.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1