Babiše zřejmě nepotěší. Pilný kritizuje miliardové sliby při spanilých jízdách po krajích | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babiše zřejmě nepotěší. Pilný kritizuje miliardové sliby při spanilých jízdách po krajích

Babiše zřejmě nepotěší. Pilný kritizuje miliardové sliby při spanilých jízdách po krajích

Bývalý ministr financí Ivan Pilný (ANO) chce v říjnu kandidovat do pražského zastupitelstva a do Senátu v Praze 12. Pilný, který v hnutí ANO platil za jednoho z mála kritiků, v rozhovoru pro Blesk Zprávy zkritizoval Andreje Babiše za miliardové sliby při „spanilých jízdách“ po krajích i úvahy o možné vládě opřené o komunisty s SPD.

Co rozhodlo o tom, že se pokoušíte vrátit zpět do vysoké politiky?

Primárně spíš mířím na to, že budu kandidovat do Senátu (Pilný bude kandidovat na Praze 12, kde bude jeho soupeřem i třetí z prezidentské volby Pavel Fischer, pozn. red.). A důvody jsou v podstatě dva. Nejen od svých kolegů, ale i od svých oponentů a od lidí na ulici stále slyším, že jsem z politiky neměl odcházet. Je to pro mě příjemné, ale zároveň také trochu zavazující, takže jsem začal o té kandidatuře přemýšlet.

A navíc to opticky vypadá, že z ANO začínají odcházet lidé, kteří mají podobnou krevní skupinu jako já. A myslím si, že by v hnutí ANO měly zůstat názorové proudy, které jsou sice konstruktivní, ale nevedou k takovému příliš velkému populismu. Právě tak jsem v hnutí vnímaný, a to je asi druhý důvod, proč jsem tu nabídku přijal. O to, abych byl takto vysoko na kandidátce v případě komunálních voleb, jsem neusiloval, ale byl jsem o to požádán, takže jsem té nominaci vyhověl a přijal jsem ji.

Takže se to dá chápat i tak, že je to od vás impulz, aby lidé, kteří mají třeba odlišný názor nebo se více pouští do debat s vedením hnutí, zůstali a neodcházeli?

On to není úplně vnitřní problém ANO. Jsem poměrně konzistentní ve všech svých názorech a zachovávám si svou identitu, která se nemění. A řada lidí, kteří mají tendenci k liberálnímu smýšlení a nejsou to jen podnikatelé, tak ti to oceňují a myslím, že takovéto názorové proudy by v ANO měly zůstat. Dokud to má nějaký smysl. Je ale možné, že půjdeme do toho populismu až tak daleko, mluvím například o těch celostátních skládačkách (sestavování vlády, pozn. red.), že ani já nebudu chtít něco takového dělat, ale zatím ten okamžik pro mě nenastal. Stále ještě než házím ručník do ringu, tak se peru.

Celý rozhovor čtěte na Blesk.cz.

Senátní volby se blíží. Aktuální zpravodajství i informace o kandidátech naleznete zde>>>

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.