Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babišova čistka skončí u soudu. Exnáměstek Závodský podá žalobu

Babišova čistka skončí u soudu. Exnáměstek Závodský podá žalobu

Čistku v režii vlády Andreje Babiše, která na konci loňského roku zrušila bez důvěry sněmovny na ministerstvech několik desítek míst, projedná soud. Podle informací INFO.CZ se na něj v příštích dnech obrátí náměstci, kteří přišli během tzv. systemizace o místo. Krok Babišova kabinetu považují za účelový.

„Mohu potvrdit, že tak já i několik kolegů během nejbližších dní učiníme,“ uvedl pro INFO.CZ bývalý náměstek na ministerstvu financí Ondřej Závodský. Konkrétní jména dalších lidí, kteří se chystají podat žalobu, nezmínil.

„V mém případě se bude jednat o správní žalobu proti rozhodnutí vlády, která schválila zjevně účelovou systemizaci, která měla z veřejné správy eliminovat lidi, mající na řešené otázky jiný názor, než vládnoucí garnitura,“ vysvětluje svůj krok Závodský.

Podle jeho slov měl přitom přesně takovému postupu zabránit služební zákon. „Výsledkem je však to, že politická prezentace dělá to, co v minulosti, jenom jiným administrativním postupem,“ míní. Další právní kroky podnikne během příštích týdnů a měsíců.

Podle informací INFO.CZ by se během dalších týdnů mohli na soud obrátit další úředníci, kteří přišli o místo v rámci změn nové vlády.

Babišův kabinet navrhuje aktuálně i změny ve služebním zákoně. Ve středu má vláda podle svého programu projednat aktuální návrh zákona, do něhož byly zapracované připomínky z meziresortního řízení. Jak už INFO.CZ popsalo, úředníci kritizují mimo jiné změny ve služebním hodnocení. Novela by se výrazně dotkla i lidí ve vedoucích funkcích.

Babiš v aktuálním příspěvku na svém facebooku popisuje jednání o nové verzi zákona nebo předlohu samotnou jako „megabyrokracii“. „Už jen ten zákon o státní službě je horor, tajemník je de facto víc než ministr,“ stojí v Babišově statusu.

Ondřej Závodský působil na postu náměstka ministryně financí. Na resort přišel za působení Andreje Babiše, na starost měl oblast hazardu. Nová ministryně Alena Schillerová jej ale krátce po svém nástupu do funkce odvolala. „Několik minut po nástupu paní ministryně mi bylo řečeno, že je zájem od 1. ledna moji sekci zrušit,“ popsal v prosinci Závodský pro ČTK. Úředník přitom nechal například přezkoumat výši nájmu, kterou platí za služební byt v centru Prahy ministryně Schillerová.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1