Babišova čistka skončí u soudu. Exnáměstek Závodský podá žalobu | info.cz

Články odjinud

Babišova čistka skončí u soudu. Exnáměstek Závodský podá žalobu

Čistku v režii vlády Andreje Babiše, která na konci loňského roku zrušila bez důvěry sněmovny na ministerstvech několik desítek míst, projedná soud. Podle informací INFO.CZ se na něj v příštích dnech obrátí náměstci, kteří přišli během tzv. systemizace o místo. Krok Babišova kabinetu považují za účelový.

„Mohu potvrdit, že tak já i několik kolegů během nejbližších dní učiníme,“ uvedl pro INFO.CZ bývalý náměstek na ministerstvu financí Ondřej Závodský. Konkrétní jména dalších lidí, kteří se chystají podat žalobu, nezmínil.

„V mém případě se bude jednat o správní žalobu proti rozhodnutí vlády, která schválila zjevně účelovou systemizaci, která měla z veřejné správy eliminovat lidi, mající na řešené otázky jiný názor, než vládnoucí garnitura,“ vysvětluje svůj krok Závodský.

Podle jeho slov měl přitom přesně takovému postupu zabránit služební zákon. „Výsledkem je však to, že politická prezentace dělá to, co v minulosti, jenom jiným administrativním postupem,“ míní. Další právní kroky podnikne během příštích týdnů a měsíců.

Podle informací INFO.CZ by se během dalších týdnů mohli na soud obrátit další úředníci, kteří přišli o místo v rámci změn nové vlády.

Babišův kabinet navrhuje aktuálně i změny ve služebním zákoně. Ve středu má vláda podle svého programu projednat aktuální návrh zákona, do něhož byly zapracované připomínky z meziresortního řízení. Jak už INFO.CZ popsalo, úředníci kritizují mimo jiné změny ve služebním hodnocení. Novela by se výrazně dotkla i lidí ve vedoucích funkcích.

Babiš v aktuálním příspěvku na svém facebooku popisuje jednání o nové verzi zákona nebo předlohu samotnou jako „megabyrokracii“. „Už jen ten zákon o státní službě je horor, tajemník je de facto víc než ministr,“ stojí v Babišově statusu.

Ondřej Závodský působil na postu náměstka ministryně financí. Na resort přišel za působení Andreje Babiše, na starost měl oblast hazardu. Nová ministryně Alena Schillerová jej ale krátce po svém nástupu do funkce odvolala. „Několik minut po nástupu paní ministryně mi bylo řečeno, že je zájem od 1. ledna moji sekci zrušit,“ popsal v prosinci Závodský pro ČTK. Úředník přitom nechal například přezkoumat výši nájmu, kterou platí za služební byt v centru Prahy ministryně Schillerová.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud