Články odjinud

Babišova čistka u soudu. Žalobu podali i exnáměstci Hejduk a Jirsa

Babišova čistka u soudu. Žalobu podali i exnáměstci Hejduk a Jirsa

Čistka v režii vlády Andreje Babiše, v rámci níž se zrušilo na konci minulého roku na ministerstvech několik desítek míst, skončila u soudu. Jak už informovalo INFO.CZ minulý týden, na soud se v těchto dnech obrátil exnáměstek na ministerstvu financí Ondřej Závodský. Podle informací redakce stejný krok podnikl také bývalý náměstek na ministerstvu zemědělství Jiří Jirsa a ministerstvu práce a sociálních věcí Petr Hejduk.

Závodský se obrátil na soud se správní žalobou kvůli tomu, že nesouhlasí s průběhem svého odvolání a systemizaci považuje za účelovou.

Hejduk v úterý potvrdil pro INFO.CZ, že učinil stejný krok. „V mém případě je to trochu jinak formulované, ale v zásadě jde o správní žalobu proti stavu, který je nyní, to znamená proti postavení mimo službu na základě systemizace,“ popisuje exnáměstek MPSV.

Ten byl společně s kolegy z resortu postaven mimo službu hned 22. prosince loňského roku, tedy přímo v den, kdy vláda rozhodla o systemizaci.

Případ bývalého náměstka ministra zemědělství Jiřího Jirsy se liší. „Já stále ještě nejsem z funkce odvolaný. Nedostal jsem do ruky rozhodnutí ministerstva,“ vysvětluje pro INFO.CZ. Soud bude ale řešit jeho žalobu obecně proti systemizaci.

Další žaloby v budoucnu

„Na soud jsem se obrátil proti systemizaci, proti ustanovení vlády, která to vydala. Podal jsem to vůči všem změnám, které proběhly na ministerstvu zemědělství,“ říká Jirsa. „Nicméně, co se týká mého individuálního případu, tam to ještě právní průběh teprve bude mít. To znamená, že ještě přijde i nějaká žaloba v budoucnu,“ dodává exnáměstek.

Babišův kabinet navrhuje aktuálně i změny ve služebním zákoně. Návrh se ale setkal s množstvím připomínek v meziresortním řízení a nemá zajištěný ani hladký průchod vládou. Minulý týden o něm kabinet jednal několik hodin, aniž by došel k výsledku. Pokračovat měl dnes, jednání ale odložil.

Jak už INFO.CZ popsalo, úředníci kritizují mimo jiné změny ve služebním hodnocení. Novela by se výrazně dotkla i lidí ve vedoucích funkcích.

 

Články odjinud