Babišova vláda důvěru nedostala a bude muset podat demisi. Pro byli jen poslanci ANO | info.cz

Články odjinud

Babišova vláda důvěru nedostala a bude muset podat demisi. Pro byli jen poslanci ANO

Vláda Andreje Babiše nezískala důvěru Poslanecké sněmovny. Proti se vyslovila nadpoloviční většina přítomných zákonodárců, a kabinet tak bude muset podat demisi. Vládnout poté bude do jmenování nové vlády. Pro Andreje Babiše je to dnes už druhá rána. Před hlasováním o důvěře totiž mandátový a imunitní výbor doporučil premiéra a Jaroslava Faltýnka vydat k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. 

Prezident Miloš Zeman několikrát avizoval, že sestavením nového kabinetu pověří opět Babiše, jehož hnutí vyhrálo říjnové sněmovní volby.

Výsledek sněmovního hlasování o důvěře vládě se očekával. Podporu Babišovu kabinetu předem nedeklarovala žádná z dalších sněmovních stran.

Pro kabinet hlasovalo všech 78 poslanců za hnutí ANO, proti bylo 117 poslanců ODS, Pirátů, SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Zbývajících pět poslanců nebylo přítomných.

Žádost o vyslovení důvěry Sněmovna rozjednala minulou středu, diskusi nedokončila. Dnešní debata trvala už jen asi půldruhé hodiny. Pak se hlasovalo po jménech od vylosovaného poslance, kterým byl Roman Kubíček (ANO).

Jak reaguje opozice?

ODS

Předseda ODS Petr Fiala považuje vyslovení nedůvěry vládě za politické selhání a velkou prohru Babiše. Česko podle něj ztratilo tři měsíce od voleb. „Od prezidenta očekávám, že se zdrží politických rozhodnutí do doby, než bude jasno o jeho dalším mandátu," napsal na twitteru s poukazem na nadcházející druhé kolo prezidentských voleb, ve kterém Miloš Zeman Zeman usiluje o znovuzvolení.

„Předseda ANO by se měl probudit ze svého snu o jednobarevné menšinové vládě, měl by začít normálně pracovat na vládě s většinovou podporou ve Sněmovně," řekl novinářům Fiala. Babiš by si měl podle něj zjistit, zda existuje strana, které nevadí trestně stíhaná osoba v čele vlády. Pokud takovou nenajde, mělo by ANO najít někoho jiného, kdo by za něj kabinet sestavil. Sněmovní imunitní výbor dnes doporučil komoře, aby Babiše a místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka vydala kvůli případu Farmy Čapí hnízdo.

KDU-ČSL

První pokus o sestavení vlády byl podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka zbytečný a promarněný. Vyslovení nedůvěry vládě vnímá jako manažerské selhání Babiše a Zemana. Z Babišovy strany podle šéfa lidovců nebylo dostatečně důkladně vedeno vyjednávání. Ze Zemanovy strany považuje urychlené jmenování vlády bez předjednané důvěry za součást taktiky před prvním kolem prezidentských voleb. Podle Bělobrádka měl Zeman už před prvním pokusem trvat na tom, aby mu Babiš předložil podpisy 101 poslanců, kteří vládu podpoří. Další vývoj bude záviset i na výsledku prezidentských voleb, řekl novinářům.

TOP 09

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil na twitteru napsal, že Babiš při prvním pokusu o sestavení vlády propadl. „Miloš Zeman by mu teď neměl dávat reparát, ale pověřit sestavením vlády někoho, kdo se toho zhostí odpovědně," napsal europoslanec.

Konečné výsledky po 1. kole
Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00%
Účast: 61.92%

STAN

Šéf Starostů a nezávislých Petr Gazdík vyzval hnutí ANO, aby ve druhém kole začalo se smysluplným jednáním o vládě, která získá důvěru. Vyzval také kabinet, aby přestal s personálními čistkami na ministerstvech. Nevyslovení důvěry vládě je podle Gazdíka produktem vyjednávání ANO, program vlády označil za mix bohulibých slibů a populismu. „Skončila sranda, začíná realita," uvedl Gazdík.

Pirátská strana

Předseda Pirátů Ivan Bartoš novinářům řekl, že v dalším procesu vytváření vlády bude hrát významnou roli prezident. „Věřím, že platí prezidentova informace, že bude požadovat 101 hlasů. Doufám, že do konce probíhajících voleb nebude dělat žádné kroky," uvedl Bartoš s odkazem na druhé kolo prezidentských voleb. Prezident by měl podle něj zajistit, aby se neopakovala situace, kdy Babiš předstupuje před Sněmovnu s tím, že důvěru nedostane.

Piráti chtějí co nejdříve ve Sněmovně projednat žádost policie o vydání Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. „Ve středu se pokusíme otevřít tento bod. Mandátový a imunitní výbor dnes po dvouměsíčním obstrukčním jednání vydal doporučení a není důvod to zdržovat na příští týden," uvedl Bartoš.

ČSSD

ČSSD očekává, že hnutí ANO začne jednat s ostatními stranami poté, co menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) dnes nezískala ve Sněmovně důvěru. Dosud podle sociálních demokratů ANO s ostatními subjekty nemluvilo a pouze kladlo své podmínky. Piráti doufají, že platí prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že před jmenováním příštího premiéra bude chtít předem garanci 101 hlasů ve Sněmovně.

Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jana Chvojky byl první pokus o vznik kabinetu nestandardní. Babiš podle něj sestavil vládu bez konzultací s partnery, a proto ve Sněmovně nedostal důvěru. „Tři měsíce od voleb považuji za přehlídku ztraceného času," řekl Chvojka novinářům.

„Pokud nás ANO osloví a poučí se z toho tříměsíčního martyria, které bylo k ničemu, jsme připraveni jednat," uvedl. ČSSD má pro vstup do vlády několik podmínek, mimo jiné požaduje, aby v kabinetu nebyl nikdo trestně stíhaný. Policie požádala o vydání Babiše ke stíhání kvůli financování farmy Čapí hnízdo. Kromě toho ČSSD požaduje, aby vzhledem ke kauze Čapího hnízda ANO ve vládě nekontrolovalo ministerstva financí, spravedlnosti a vnitra.

SPD

Hnutí Svoboda a přímá demokracie je připraveno ve druhém kole sestavování vlády jednat o programu, resortech i vládní koalici. Novinářům to dnes řekl místopředseda strany Radim Fiala. Program nynější vlády Andreje Babiše (ANO), která dnes ve Sněmovně nedostala důvěru, SPD kritizuje. Podle Fialy nabízel v dolní komoře každému trochu, což není dobrý koncept.

"My jsme dlouhodobě říkali, že vládě důvěru nedáme. Jsme konzistentní, jak říkáme, tak postupujeme," uvedl Fiala. SPD měla ke kabinetu personální i obsahové výhrady, připomněl. ANO podle něj s SPD nekonzultovalo programové body, aby obě hnutí mohla hledat kompromis. "V programovém prohlášení bylo pro každého trochu a myslíme si, že to není dobrý koncept. Tento projekt musel prohrát," řekl.

Při druhém pokusu však je SPD připravena vyslechnout si programové priority, jednat s ANO o resortech a koaliční vládě. "Uvidíme, jak to bude postupovat," uvedl Fiala.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud