Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Babišova vláda je nelegitimní.“ Opozice po jmenování kabinetu nešetřila kritikou

„Babišova vláda je nelegitimní.“ Opozice po jmenování kabinetu nešetřila kritikou

Vláda Andreje Babiše začala úřadovat. Prezident Miloš Zeman ve středu jmenoval do funkcí jednotlivé ministry a odpoledne Babiš zahájil první vládní jednání. Na nový kabinet už reagovala opozice i končící premiér Bohuslav Sobotka.

Babiš se před jednáním nové vlády se Sobotkou přešel a úřad od něj symbolicky převzal. Sobotka se ke svému nástupci přímo nevyjadřoval. Na Twitteru se rozloučil a poděkoval občanům za možnost vládnout.

„Bylo mi opravdu velkou ctí, sloužit 4 roky naší zemi jako premiér. Děkuji občanům za  příležitost posunout Česko k lepšímu. Nové vládě předávám stabilní, prosperující a bezpečnou zemi, pevně zakotvenou v rámci demokratického Západu,“ napsal.

Sobotkovi poděkoval i místopředseda Sněmovny Jan Hamáček. Zmínil, že dosluhující vláda byla stabilní a úspěšná. „Rostly platy ve školství a zdravotnictví, zvedly se důchody, zrušili jsme zdravotnické poplatky, jsme 6. nejbezpečnější zemí, v Evropě jsme nebyli v izolaci atd. ČSSD prosadila většinu programu,“ chválil.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

Opoziční reakce už byly ostřejší. Nový předseda TOP 09 a europoslanec Jiří Pospíšil připomněl, že vláda nemá ve Sněmovně zajištěnou důvěru. A přestože prezident naznačil, že by ji mohl nechat vládnout i bez ní a dopředu dal Babišovi i potenciální druhý pokus na sestavení kabinetu, Pospíšil varuje před zásadními rozhodnutími.

„Nepodléhejme mýtu, že dnes bude jmenována vláda odborníků. Je to politická vláda Andreje Babiše, složená z celostátních a komunálních politiků ANO. Pokud nezíská ve Sněmovně důvěru, neměla by dělat žádná zásadní rozhodnutí. Nebude na to mít mandát!“ prohlásil.

Podobně se vyjádřil i šéf Starostů a nezávislých Petr Gazdík. Podle toho je vláda nelegitimní a její prioritou by mělo být získání důvěry. Bez ní, tvrdí, vládnout nesmí.

Podle předsedy ODS Petra Fialy ale nemá novopečený premiér vůli o případné podpoře ostatních stran jednat. „Vláda Andreje Babiše vznikla nestandardním způsobem a ODS ji nepodpoří. Způsob a rychlost, jak se tato jednobarevná menšinová vláda ANO vytvořila, potvrzují, že Andrej Babiš nejeví o žádnou většinovou koalici skutečný zájem a chce vládnout sám,“ sdělil na sociální síti Fiala.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1