Články odjinud

Babišova vláda má důvěru sněmovny. Vleklým opozičním grilováním se takřka promlčela

Babišova vláda má důvěru sněmovny. Vleklým opozičním grilováním se takřka promlčela

Druhý menšinový kabinet Andreje Babiše složený ze zástupců hnutí ANO a ČSSD má důvěru sněmovny. Získal ve dvousetčlenné dolní komoře 105 hlasů. Proti bylo 91 poslanců ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Čtyři poslanci se hlasování nezúčastnili. Vládu při klíčovém hlasování podpořili komunisté, kteří s Babišem dříve uzavřeli dohodu o toleranci. Podpora od zástupců KSČM byla v průběhu schůze terčem setrvalé kritiky z řad opozice, která upozorňuje na fakt, že se komunisté dostávají k bezprecedentnímu podílu na moci po listopadu 1989. KSČM se hájí mimo jiné argumentem, že byla legitimně a demokraticky zvolena a má stejné právo spravovat stát jako ostatní. Zástupci vlády až na výjimky na dotazy a výhrady opozice nereagovali. Paralelně se sněmovní schůzí se v okolí dolní parlamentní komory a později přímo před její budovou konala demonstrace proti Andreji Babišovi a vládě opřené o KSČM, během které lidé premiéra vypískali.

Bývalý statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec se z jednání Sněmovny o vyslovení důvěry vládě omluvil, protože, jak uvedl, nemohl kabinet podpořit kvůli svému svědomí. Koalici chyběl také hlas Jiřího Maška (ANO), který je v Austrálii a omluvil se z rodinných důvodů. Nehlasoval ani Zdeněk Ondráček z KSČM. Z opozičního tábora chyběl jen Petr Pávek (STAN).

Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl na dotaz ČTK, že neví proč Ondráček chyběl. Ve středu ráno v dolní komoře byl, poznamenal. Důvod Ondráčkovy absence neznal ani šéf komunistických poslanců Pavel Kováčik.

Hlasování Sněmovny se uskutečnilo zhruba po 14hodinové debatě. Po úvodních projevech prezidenta Miloše Zemana, který kabinet podpořil, premiéra Andreje Babiše (ANO) a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) vystupovali zejména opoziční poslanci s kritikou vlády.

INFOGRAFIKA DNE: rekordy českých vlád

Poslanci hlasovali podle abecedy po jménech od Piráta Tomáše Martínka, který byl pro první pořadí vylosován. Hlasování doprovodil drobný zmatek, když předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO) vyvolal omylem po Pavlu Žáčkovi jako posledním v abecedním pořadí 81. Václava Klause mladšího místo prvního Ivana Adamce (všichni ODS).

Dnešní hlasování poslanců o důvěře druhému Babišovu kabinetu se uskutečnilo 264. den od sněmovních voleb. Hnutí ANO obsadilo v kabinetu deset křesel, pět přepustilo nominantům ČSSD. Reálně má sociální demokracie jen čtyři členy vlády, když Zeman odmítl jmenovat Miroslava Pocheho ministrem zahraničí. Diplomacii nyní řídí vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Babiš zase musel na poslední chvíli hledat nového ministra spravedlnosti potom, co kvůli podezřením z opisování v diplomových pracích rezignovala Taťána Malá. Stal se jím právník Jan Kněžínek.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud