Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babišovi blízcí si přeprodávali akcie Čapího hnízda, aby zametli stopy k Babišovi, tvrdí server

Údajný dotační podvod u Čapího hnízda měl dle vyšetřovatelů zosnovat a řídit Andrej Babiš. Nezaháleli ale ani jeho spolupracovníci. Podle zjištění serveru iRozhlas.cz převáděli akcie Farmy Čapí hnízdo tak, aby co nejvíce zamotali vlastnickou strukturu společnosti a zakryli stopy vedoucí k šéfovi hnutí ANO Babišovi.

Na konci roku 2007 byla papírově vyčleněna z holdingu Agrofert společnost ZZN Agro Pelhřimov a.s. Jediným akcionářem byl zprvu ZZN Pelhřimov. V únoru 2008 se ale podnik přejmenoval na Farmu Čapí hnízdo a pomocí anonymních akcií přešel na nové vlastníky: Moniku Babišovou, Adrianu Bobekovou a Martina Herodese.

Jedině vytvořením naoko začínajícího podniku a zakrytí jeho vlastnické struktury, aby se nepřišlo na vazby na Agrofert, mohl holding Andreje Babiše dosáhnout na 50 milionů korun z evropských peněz určených původně pro malé a střední firmy.

Babišovi spolupracovníci však dle zjištění serveru iRozhlas.cz měli jít ještě dál. Martin Herodes v únoru 2008 uzavírá tři fiktivní smlouvy. Od Babišovy dcery Adriany Bobekové kupuje jednu akci na majitele společnosti Farma Čapí hnízdo, stejnou smlouvu uzavírá s Babišem mladším. Od sestry a zároveň Babišovy tehdejší partnerky Moniky Babišové kupuje 10 akcií Farmy Čapí hnízdo.

Herodes se tak stal majoritním akcionářem Farmy Čapí hnízdo, což mělo dle vyšetřovatelů jediný cíl – znepřehlednit vlastnickou strukturu podniku a zakrýt stopy vedoucí k Andreji Babišovi. Převod akcií na Heredose dle iRozhlasu.cz pomohl také získat dotaci. Kdyby totiž Babišovi blízcí měli podíl na základním kapitálu vyšší než 25 procent, farma by byla považována za partnerský podnik Agrofertu a na dotaci by neměla nárok.

Babiš obvinění označil za absurdní. „Jde o naprosto nepravdivé a nehorázné tvrzení policie! Žádné osoby, které jsou uváděné v médiích, nepostupovaly v rozporu se zákonem!“ uvedl pro iRozhlas.cz.   

Jak už dříve INFO.cz informovalo, Andreji Babišovi hrozí za dotační podvod až 10 let za mřížemi. Ve vězení by v krajním případě mohli skončit i příbuzní šéfa hnutí ANO, které v kauze figurují. 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link