Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babišovi se vrací kauza Profrost. Podnik draze prodal sám sobě, teď to řeší elitní detektivové

Babišovi se vrací kauza Profrost. Podnik draze prodal sám sobě, teď to řeší elitní detektivové

Kauza Profrost, v níž figuruje šéf hnutí ANO Andrej Babiš a jím ovládaný Agrofert, se po měsících relativního ticha posunula. Jak informoval server Forum24, o nestandardní prodej firmy se zajímá Národní centrála proti organizovanému zločinu, konkrétně její sekce pro vyšetřování závažné hospodářské trestné činnosti – někdejší protikorupční policie. Už dva týdny část případu prověřují také prostějovští vyšetřovatelé.

Vítěz voleb a pravděpodobný český premiér má o problém víc – do řady případů počínaje Čapím hnízdem a korunovými dluhopisy konče se znovu přidala další podivná kauza pojmenovaná po firmě Profrost.

Elitní tým protikorupčních detektivů se podle deníku Forum24 zabývá podivným obchodem, který Andrej Babiš před časem „spáchal“ prakticky sám se sebou. Profrost prodal tehdy ještě svému Agrofertu (dnes je holding ve svěřenském fondu a Babiš ho tak formálně nevlastní). Transakce ovšem podle dostupných zpráv byla možná až sedminásobně předražená.

Babiš v roce 2010 dvakrát prodal podíl v Profrostu. Holdingu převedl 80 procent akcií za víc než půl miliardy, svoji manažerce Simoně Sokolové následně prodal 20 procent, ovšem jen za zhruba 20 milionů korun. Tedy mnohonásobně levněji.

Babiš v březnu vysvětloval, že Sokolová měla na podíl přednostní právo a že se obě transakce nedají srovnávat. „Těch 20 milionů, za které to Sokolová a spol. kupovali, byla pořizovací cena. Loni svůj podíl v Profrostu prodávali Agrofertu, a když to propočteme na procenta firmy, tak oni loni Agrofertu prodávali ještě výhodněji, ještě za vyšší cenu, než za jakou jsem já Agrofertu prodával svůj podíl v roce 2010,“ popisoval tehdy Babiš v rozhovoru pro svoji MF Dnes.

Panuje ovšem podezření, že půlmiliardový prodej Agrofertu byl účelově předraženou a podezřelou transakcí. „Pokud by vyšetřovatelé tuto závažnou informaci potvrdili, jednalo by se z Babišovy strany o vyvádění firemního majetku v řádu stovek milionů korun,“ popisuje deník Forum24 praktické dopady. Podezření ukazuje na to, že Babiš mohl vyvádět firemní majetek v řádech stovek milionů korun.

K protikorupční policii se případ dostal od nižší instance, konkrétně od krajských vyšetřovatelů z Prahy. Sami vyšetřovatelé považují obchod údajně za velmi nevýhodný, jak v podrobné analýze na webu HlídacíPes.org před časem uvedl právník Aleš Rozehnal.

Ze starších auditů společností EY a PwC, kterými se chtěl Babiš paradoxně očistit od podezření, už před časem vyplynulo, že jeho příjmy od vlastní firmy i vlastních zaměstnanců byly osvobozené od daně z příjmů.

Prodej předražených akcií tak může být vlastně skrytou výplatou dividendy, ze které není potřeba platit daň. Asi není potřeba dodávat, že takové jednání by bylo jednáním simulovaným a tudíž neplatným, které by vykazovalo všechny znaky daňového úniku,“ popisoval před časem Rozehnal.

Těch 20 milionů, za které to Sokolová a spol. kupovali, byla pořizovací cena. Loni svůj podíl v Profrostu prodávali Agrofertu, a když to propočteme na procenta firmy, tak oni loni Agrofertu prodávali ještě výhodněji, ještě za vyšší cenu, než za jakou jsem já Agrofertu prodával svůj podíl v roce 2010.

Zdroj: https://ekonomika.idnes.cz/rozhovor-andrej-babis-profrost-agrofert-akcie-sokolova-pjs-/ekonomika.aspx?c=A170318_2313080_domaci_jw

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1