Babišovu vládu nepodrží ani komunisté, zítra pro ni ruku nezvednou | info.cz

Články odjinud

Babišovu vládu nepodrží ani komunisté, zítra pro ni ruku nezvednou

Poslanci KSČM při zítřejším hlasování o důvěře nepodpoří vládu Andreje Babiše. Rozhodl o tom výkonný výbor strany. KSČM byla jedinou stranou v parlamentu, která o podpoře vlády Andreje Babiše uvažovala. Ani její hlasy by však patrně k vyslovení důvěry vládě nestačily. Všechny ostatní strany už dopředu vyloučily, že by důvěru Babišově kabinetu vyslovily. 

Schůze k důvěře vládě začne v 10:00, o hodinu později před poslanci vystoupí prezident Zeman. Babiš i prezident už otevřeně uvedli, že kabinet i podle jejich názoru důvěru nezíská. Po dnešním rozhodnutí KSČM budou pro kabinet zvedat ruku zřejmě jen 78 poslanců hnutí ANO. K vyslovení důvěry vládě to ale stačit nebude.

Zákon nařizuje, že pro získání důvěry musí vláda získat nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců, nikoli většinu ze všech poslanců. Spíše k zajímavostem se řadí skutečnost, že pro to, aby se Sněmovna mohla usnášet, musí být v sále aspoň 67 poslanců. Pro získání důvěry by tedy mohlo teoretický stačit i pouhých 34 hlasů. Poslanci se vyslovují k vládě po jménech v abecedním pořadů od vylosovaného člena dolní komory.

Pokud kabinet důvěru nezíská, podá demisi a prezident jej pověří vládnutím do jmenování nové vlády. Zeman už avizoval, že by ji opět sestavoval Babiš.

Z některých poslaneckých klubů zaznívají hlasy, že sněmovní debata o důvěře vládě by se měla odložit. Část poslanců chce, aby ještě před ní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, zda má Babiše a prvního místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka vydat k stíhání, nebo ne. Výbor se dnes rozhodl vyhovět žádosti Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka o dodatečný čas na seznámení se se zprávou OLAFu a odročil jednání na příští úterý. 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud