Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babišovým světem teď otřásá deset otázek. V hlavní roli Čapí hnízdo, volby a policie

Babišovým světem teď otřásá deset otázek. V hlavní roli Čapí hnízdo, volby a policie

Korunové dluhopisy? Střet zájmů? Dřívější kauzy šéfa hnutí ANO jsou ve srovnání s tím, čemu Andrej Babiš (62) čelí teď, skoro nic. Babiše a jeho pravou ruku Jaroslava Faltýnka (55) už netepou jen političtí soupeři. Kvůli fíglu s dotací pro Čapí hnízdo je chce stíhat policie! Blesk položil odborníkům deset nejdůležitějších otázek ohledně dalšího vývoje.

1) Vyhoví Sněmovna policii a vydá Babiše a Faltýnka?

Sněmovna musí žádost policie zařadit na nejbližší schůzi, ta začíná 5. září. Politologové se shodují, že poslanci – a to hlavně ti opoziční – své kolegy vydají k trestnímu stíhání rádi. Pro vydání zřejmě bude hlasovat i Babiš s Faltýnkem. „Samozřejmě si budou napřed chtít říct to své, ale uvědomují si, že mnohem horší pro ně by bylo, kdyby vydáni nebyli. Zvláště v předvolební kampani by to na ně vrhalo velmi špatné světlo,“ říká Jan Kubáček.

2) Nezasahuje česká policie do voleb?

Načasování žádosti o vydání krátce před volbami považuje politolog Kubáček za nestandardní: „Samozřejmě rozumím tomu, že policie musí konat nehledě na termíny voleb, ale je to přinejmenším zvláštní.“ Naopak politolog Lukáš Jelínek je rád, že policie koná bez ohledu na nějaké volby. „Myslím si, že to je to poslední, co by si občané tady v té zemi přáli,“ říká Jelínek. Proč vyšetřovatel Pavel Nevtípil zaslal žádost o vydání před volbami, na to Blesku pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová přímo neodpověděla. Vše, co mělo být k případu sděleno, již prý zaznělo.

1080p 720p 360p
Bohumil Pečinka o Čapím hnízdě

3) Může kauza zamíchat s preferencemi ANO?

Tradičním stranám by taková aféra preference pěkně rozhodila, ne tak v případě Andreje Babiše a jeho hnutí. „Jejich voliči jsou mnohem větší srdcaři, dokážou Babišovi ledacos odpustit, zvlášť když ten to označí za kampaň a účelovku," míní Jelínek. Propad by dle něj byl jen v řádu procent. Současná kauza je ale prý kvůli zapojení policie mnohem vážnější, než byly aféry s korunovými dluhopisy či střet zájmů kvůli vlastnictví médií.

4) Pokud by přesto ANO výrazně tratilo, kdo by z toho naopak profitoval?

Spíše prý nové menší subjekty než velké strany. „Část voličů se poohlédne po Starostech, po Pirátech nebo i Realistech. Nečekám, že by došlo k návratu k těm tradičním stranám,“ říká Kubáček.

720p 480p 360p 240p
Kauza Čapí hnízdo

5) Sněmovna může Babiše s Faltýnkem vydat rychle. Vlastní vyšetřování ale bude nejspíš zdlouhavé. Mezitím ANO třeba vyhraje volby a Babiš se stane premiérem. Obrátila by se situace v Babišův prospěch, hlasovala by nová Sněmovna o vydání ještě jednou?

„Pokud se neobjeví nějaká nová informace, nedojde k rozšíření obvinění, tak by se mělo i v nové Sněmovně pokračovat v tom původním režimu, tedy ve vydání a prošetřování celé věci,“ říká Kubáček a připomíná dosud neuzavřený případ Davida Ratha, zadrženého policií před více než pěti lety.

Více na Blesk.cz

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1