Články odjinud

Babišův kabinet odložil debatu o změnách ve státní službě. Šlechtová nabádala k opatrnosti

Babišův kabinet odložil debatu o změnách ve státní službě. Šlechtová nabádala k opatrnosti

Jednání o diskutované novele služebního zákona vláda odložila. Minulý týden ministři o plánovaných změnách diskutovali čtyři hodiny. Podle výsledků dosavadních debat, jak ministři řekli novinářům při příchodu na dnešní jednání vlády, uvolnit režim zaměstnávání náměstků na ministerstvech by mělo jejich častější hodnocení a možnost, aby mohli státní tajemníky hodnotit přímo ministři, nikoli jen vedení státní služby. Informovalo o tom tiskové oddělení úřadu vlády.

Premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš původně uvažoval o úplném zrušení systému dvou kategorií náměstků, tedy politických, které mohou jmenovat ministři, i odborných, které chrání služební zákon. Po minulém týdnu se zdá, že novela uvolní ministrům rozhodování o nepohodlných úřednících tím, že přinese možnost jejich častějších hodnocení. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes řekl, že bude prosazovat, aby o hodnocení státních tajemníků na resortech mohli rozhodovat sami ministři.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) vidí změnu hlavně v tom, že více otevře možnost přijímat do služby lidi zvenčí.

K opatrnosti ohledně změn zákona nabádala i dnes ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO), a to vzhledem k požadavkům Evropské komise, která na služební zákon váže možnost čerpání evropských fondů. Jak připomenula, už minulý týden se vláda shodla na tom, že novelu budou její tvůrci - ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) - konzultovat s Bruselem.

Babišův záměr kritizuje opozice, mluví v té souvislosti o čistkách na ministerstvech. Zákon, který platí od ledna 2015, měl pomoct odpolitizovat státní službu, minulá vláda ho přijala i kvůli požadavkům Evropské unie. Loni ho novelizovala.

 

Články odjinud