Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babišův kabinet odložil debatu o změnách ve státní službě. Šlechtová nabádala k opatrnosti

Babišův kabinet odložil debatu o změnách ve státní službě. Šlechtová nabádala k opatrnosti

Jednání o diskutované novele služebního zákona vláda odložila. Minulý týden ministři o plánovaných změnách diskutovali čtyři hodiny. Podle výsledků dosavadních debat, jak ministři řekli novinářům při příchodu na dnešní jednání vlády, uvolnit režim zaměstnávání náměstků na ministerstvech by mělo jejich častější hodnocení a možnost, aby mohli státní tajemníky hodnotit přímo ministři, nikoli jen vedení státní služby. Informovalo o tom tiskové oddělení úřadu vlády.

Premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš původně uvažoval o úplném zrušení systému dvou kategorií náměstků, tedy politických, které mohou jmenovat ministři, i odborných, které chrání služební zákon. Po minulém týdnu se zdá, že novela uvolní ministrům rozhodování o nepohodlných úřednících tím, že přinese možnost jejich častějších hodnocení. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes řekl, že bude prosazovat, aby o hodnocení státních tajemníků na resortech mohli rozhodovat sami ministři.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) vidí změnu hlavně v tom, že více otevře možnost přijímat do služby lidi zvenčí.

K opatrnosti ohledně změn zákona nabádala i dnes ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO), a to vzhledem k požadavkům Evropské komise, která na služební zákon váže možnost čerpání evropských fondů. Jak připomenula, už minulý týden se vláda shodla na tom, že novelu budou její tvůrci - ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO) a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) - konzultovat s Bruselem.

Babišův záměr kritizuje opozice, mluví v té souvislosti o čistkách na ministerstvech. Zákon, který platí od ledna 2015, měl pomoct odpolitizovat státní službu, minulá vláda ho přijala i kvůli požadavkům Evropské unie. Loni ho novelizovala.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1