Babišův návrh na zdanění dluhopisů nemá šanci, tvrdí Sobotka. Od vicepremiéra chce vysvětlení | info.cz

Články odjinud

Babišův návrh na zdanění dluhopisů nemá šanci, tvrdí Sobotka. Od vicepremiéra chce vysvětlení

Zákon, který by nařídil zdanění úroků z korunových dluhopisů, nemá reálnou šanci projít. Řekl to premiér Bohuslav Sobotka. Ve středu bude chtít od Babiše slyšet, jakým způsobem daňová správa prověřuje emise těchto dluhopisů. Babiš čelí od ostatních politických stran kritice za to, že v minulosti nakoupil nedaněné dluhopisy své tehdejší firmy Agrofert v hodnotě zhruba 1,5 miliardy korun. Panuje podezření, že to učinil účelově a využil skulinu v zákoně.

Babiš návrh na zdanění dluhopisů podal jako poslanecký návrh zákona. Vláda se bude ve středu zabývat i obdobným návrhem nezařazeného poslance Karla Fiedlera. „Všechny návrhy zákonů, které jsou předkládány teď, už nemají reálnou šanci, aby byly schváleny. My máme na jednání vlády několik poslaneckých návrhů, podle mého názoru žádný z těch návrhů už se nestihne projednat, protože ve Sněmovně leží v tuto chvíli obrovské množství zákonů, které byly předloženy dříve," řekl Sobotka.

Oba návrhy jsou podle premiéra předloženy pozdě. Kritizoval v té souvislosti hlavně Babiše. „Myslím si, že ministr financí měl ten zákon předložit před třemi lety. Minulé tři roky to zdaňování dluhopisů nebylo. Nevím proč ten návrh zákona předkládá až teď," řekl.

Sobotka chce od ministra financí na jednání vlády slyšet, jak se daňová správa bude zabývat jednotlivými případy emisí korunových dluhopisů, které následně nakoupili přímno majitelé firem, jež obligace vydaly. „Budu chtít, aby ministr financí vládu informoval, jestli daňová správa tyto věci šetří, jestli daňová správa přistupuje ke všem stejně a jestli daňová správa už identifikovala některé konkrétní problémy v souvislosti s tím, že mohlo dojít k daňovým únikům, že mohlo dojít ke krácení daní," řekl Sobotka.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud