Babišův syn tvrdí, že ho kvůli kauze Čapí hnízdo unesl spolupracovník jeho otce na Krym | info.cz

Články odjinud

Babišův syn tvrdí, že ho kvůli kauze Čapí hnízdo unesl spolupracovník jeho otce na Krym

Syn premiéra Andreje Babiše – Andrej Babiš junior – který je stejně jako jeho otec vyšetřován v kauze Čapí hnízdo, tvrdí, že ho proti jeho vůli loni odvezli na Krym. Řekl to novinářům televize Seznam, kteří ho vypátrali ve Švýcarsku, kde má občanství. Babiš je v současnosti v italském Palermu, někteří politici jej již vyzvali k rezignaci. 

Babiš junior tvrdí, že po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo jeho otec chtěl, aby zmizel, a on se tak nedobrovolně ocitl na Ruskem anektovaném Krymu. Podle Babiše juniora, který byl jedním ze spolumajitelů Čapího hnízda, ho na poloostrov odvezl manžel lékařky Dity Protopopové Petr Protopopov. „Zneužil toho, že můj otec chtěl, abych zmizel kvůli kauze Čapí hnízdo,“ řekl novinářům premiérův syn. 

Dita Propotopovová dle televize Seznam působila na ministerstvu financí ve stejné době, kdy v jeho čele stál Andrej Babiš. Je rovněž autorkou jedné z lékařských zpráv, která dokládá, že Babiš junior nemůže být stíhán v kauze Čapí hnízdo, protože není zdravotně způsobilý. Stížnost premiérova syna ale státní zástupce zamítl, jeho stíhání tak pokračuje dál. 

Andrej Babiš junior novinářům přiznal, že měl s Čapím hnízdem „technicky něco společného“. Tvrdí ale, že nevěděl, co podepisuje. Protopopova označil za spolupracovníka jeho otce. Sám prý dostal na výběr, zda půjde do psychiatrické léčebny a nebo pojede na "prázdniny". 

Babišův syn opakovaně uvedl, že se Protopopova bál. Sám z Krymu odeslal email Slovenskému kriminalistickému ústavu a poté byl převezen na Slovensko, odkud poté odjel do Švýcarska, kde se léčí s psychickými problémy a zároveň má švýcarské občanství.

Andrej Babiš, jeho rodinní příslušníci i bývalí spolupracovníci čelí trestnímu stíhání kvůli dotaci pro farmu Čapí hnízdo. Ta patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Agrofertu, poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat majitele. Díky změně získala padesátimilionovou evropskou dotaci pro malé a střední podniky. Po několika letech se farma opět vrátila do skupiny Agrofert.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud