Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Babišův trpký návrat z dovolené: Nikdy mi nešlo o peníze, já ten projekt dělat nechtěl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se poprvé po dovolené obsáhleji vyjádřil ke kauze údajného dotačního podvodu, kvůli kterému žádají vyšetřovatelé Poslaneckou sněmovnu, aby ho společně s prvním místopředsedou hnutí zbavila imunity. Babiš podle očekávání v rozhovoru pro server Aktuálně.cz jakoukoli vinu popírá a pokouší se prosadit interpretaci, jejíž základní pilíř probleskoval již z jeho dřívějších reakcí: jde o jednoznačný pokus ovlivnit průběh a výsledek podzimních sněmovních voleb. Zjevně nervózní Babiš se několikrát pokusil redaktorovi serveru utéct z otázky a stále dokola klade řečnickou otázku: zda je správné, aby kauza Čapího hnízda rozhodla o budoucnosti naší země. 

„Já to beru jako pokus o ovlivnění voleb, je to podle mě jednoznačné načasování. Nechápu, z čeho vychází policie, nevím, co tam napsali,“ tvrdí v úvodu pozoruhodného rozhovoru Babiš a potvrzuje tak strategii, kterou hnutí ANO a jeho zástupci poodhalili už dříve v médiích. Kauzu přitom neváhají přirovnávat k neblaze proslulé Kubiceho zprávě z roku 2006: „Je to ovlivňování voleb, je to Kubiceho zpráva číslo 2, která byla totálně vylhaná a vyrobená na objednávku. A teď to vyrobil někdo jiný.“

1080p 720p 360p
Bohumil Pečinka o Čapím hnízdě
Babiš se brání také tím, že na projektu nikdo nezbohatl, že ho nechtěl dělat Agrofert, neboť to nebylo předmětem jeho podnikání, připomíná také, že obdobné dotace získalo tehdy celkem 123 projektů s anonymními akciemi a pozastavuje se nad tím, že je nikdo neřeší. Zároveň si několikrát protiřečí, na jednu stranu tvrdí, že to byl projekt jeho rodiny, avšak současně se rozčiluje nad tím, že se o jeho příbuzných hovoří jako o potenciálních podezřelých osobách. V neposlední řadě několikrát v rozhovoru zdůrazňuje, že je v Čapím hnízdě nainvestovaných celkem 936 milionů korun.

Podsouvá tak veřejnosti argument, dle kterého pro něj není padesát milionů částka, která stojí za řeč, natož za dotační podvod. „Co bych z toho měl, když jsme k těm 50 přidali přes 900 milionů? Když se ten projekt dostal do fáze, kdy byl neudržitelný, když byla v roce 2009 krize? A ta prasárna, že do toho dávají moji paní, moje děti, to je přes čáru! A jsou za tím lidi, kteří tady nakradli desítky miliard, o tom jsem přesvědčený,“ tvrdí Babiš.

O něco později, když je otázán, jak přesvědčí voliče, že mu o oněch 50 milionů skutečně nešlo, se jeho reakce dostává už do zcela komické roviny, tvrdí totiž, že mu o peníze nešlo vůbec nikdy. „Nešlo! Mně o těch 50 milionů nešlo. Já jsem v rámci této kauzy o těch 50 milionů navýšil rozpočet nadace. Mně nikdy nešlo o peníze. Je to projekt, který slouží veřejnosti, zaměstnává mnoho lidí, pomohl celému regionu, odvedl do českého rozpočtu víc než těch 50 milionů. Tak o čem mluvíte? Někdo ty peníze ukradl? Někdo někoho korumpoval?“

Na otázku, zda se nechá sněmovnou vydat, pak Babiš vyhýbavě praví, že teprve uvidí a že se rozhodne podle toho, jak bude vypadat žádost policistů. „Je tam nějaký výbor, tak ať jedná. Mě nikdo nikde nepozval, já nevím, jestli někam půjdu. Když mě někdo pozve, tak půjdu. Volby 2017 budou o Čapím hnízdě! To jsme fakt na tom tak blbě v naší zemi? To je mi fakt líto. Toto si lidé přejí? Deset let stará kauza? Stojí ta investice? Byly splněny podmínky? Bylo to kontrolováno? Bylo! Bylo to podle zákona? Bylo!,“ uzavírá Babiš rozhovor.

720p 360p
Čapí hnízdo
Možná není od věci v této souvislosti upozornit na souhrn celé kauzy, který zveřejnil na webu Hospodářských novin hlavní analytik týdeníku Ekonom David Klimeš. Zatímco Babiš totiž tvrdí, že na něj dneska někdo vytahuje deset let starou kauzu, Klimeš připomíná, že se o pochybnostech v kauze poprvé psalo již v roce 2010. Také on přitom s odkazem na auditora a Babišova exnáměstka Lukáše Wagenknechta zmiňuje, že v letech 2007 až 2013 získalo dotace celkem 123 projektů s anonymními akciemi.

Wagenknecht tvrdí, že jde o společnosti, které měly vlastnickou strukturu anonymizovanou prostřednictvím listinných akcií na majitele, kde bylo skutečného vlastníka možné měnit z hodiny na hodinu, nebo listinných akcií na jméno bez jakékoliv informace o možném majiteli. A Klimeš z toho dovozuje, že by bylo iluzorní předpokládat, že za mnohými z těchto projektů nestojí mocní investoři, kteří buď nechtějí být s projektem spojováni, nebo by nesplnili – podobně jako Agrofert – kvalifikační kritéria.

Na rozdíl od ostatních ale podle jeho mínění učinil Babiš dvě zásadní chyby. Tou první byla nenasytnost: „Už jako politik na vzestupu si Čapí hnízdo oblíbil a chtěl ho rychle zpět ve svém impériu, aby se k němu mohl přihlásit. A tak po uplynutí nezbytné doby určené dotačními podmínkami v roce 2014 farma zase vplouvá do holdingu.“

Druhou Babišovou chybou pak byla podle Klimeše prostořekost. „Dlouhou dobu dokázal popírat svůj vztah k farmě, ale neudržel se. Ve dva roky starém dokumentu Matrix AB se přiznává, že on je autorem nápadu,“ připomíná Klimeš a cituje Babišův výrok z filmu Víta Klusáka: „Napadlo mě to, když jsem čekal s dětmi ve frontě v zoo." A připomíná, kterak jeho vytáčení vyvrcholilo legenární větou: „Není to moje. Je to nějaký firmy, která patří do holdingu.“

Farma Čapí hnízdo přitom patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně dosáhla na padesátimilionovou evropskou dotaci. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se vrátila mezi firmy Agrofertu. Babiš na loňské mimořádné schůzi Sněmovny svolané z popudu opozice řekl, že v době získání dotace vlastnily farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1