Bartoš lidem sugeroval názor, rozhodl soud. Žádná „židovská otázka“ ve svobodné společnosti neexistuje | info.cz

Články odjinud

Bartoš lidem sugeroval názor, rozhodl soud. Žádná „židovská otázka“ ve svobodné společnosti neexistuje

Předseda Národní demokracie Adam B. Bartoš se podle Nejvyššího soudu (NS) snažil vsugerovat veřejnosti názor, že historická přítomnost Židů v České republice znamená hluboce zakořeněný problém. Žádná židovská otázka ale podle NS v demokratické společnosti neexistuje. I proto soud odmítl Bartošovo dovolání a potvrdil mu roční vězení s dvouletým odkladem za antisemitský text na hrobě zavražděné dívky v Polné na Jihlavsku.

NS rozhodl už v prosinci, v lednu rozhodnutí vešlo ve známost, teprve nyní soud zveřejnil plné odůvodnění. Samotný pojem 'řešení židovské otázky', obzvláště ve státech, které byly okupovány nacistickým Německem, postačuje, aby se lidem vybavily hrůzy tohoto období a utrpení židovské komunity, z čehož obviněný svými výroky těží, stojí v usnesení, na které upozornil server Lidovky.cz.

Bartoš s Ladislavem Zemánkem nechali v březnu 2015 u hrobu Anežky Hrůzové novou ceduli. Stálo na ní, že Její smrt český národ semkla a s naléhavostí mu ukázala nutnost řešení židovské otázky. Židovská otázka nebyla dosud uspokojivě vyřešena. Text publikovali i na stranickém webu.

Z vraždy Hrůzové spáchané v roce 1889 byl obviněn a poté odsouzen Žid Leopold Hilsner. Případ vyvolal vlnu antisemitismu, známou jako hilsneriáda, proti níž bojoval například Tomáš Garrigue Masaryk.

Okresní soud v Jihlavě uznal Bartoše i Zemánka vinnými z hanobení a podněcování nenávisti, krajský soud verdikt potvrdil. V dovolání Bartoš například tvrdil, že neexistují důkazy o tom, kdo text umístnil na stranický web. Také uváděl, že pokud není demokratická společnost schopná tolerovat provokativní politické názory, není hodna nazývat se demokratickou.

NS poukázal na hranice svobody projevu a odkázal na názor znalce, podle kterého je sporný text způsobilý podnítit nenávist vůči Židům. Znalec také uvedl, že Bartoš se vůči Židům negativně vyjadřoval opakovaně. Nemůže tak obstát argument obviněného, že pojem 'řešení židovské otázky', jenž byl uveden na tabulce umístěné v Polné, je věcně neutrální a je zcela běžně užíván, napsali soudci. Bartoš má ještě možnost obrátit se na Ústavní soud.

Bartoš čelil i další obžalobě, u Obvodního soudu pro Prahu 1 si v lednu vyslechl dvouletý podmíněný trest s tříletou zkušební dobou za popírání a schvalování genocidy, podněcování nenávisti a hanobení národa, kterého se podle obžaloby dopustil vydáváním protižidovských knih a svými články a komentáři. Bartoš se hájil právem na svobodu projevu. Rozhodnutí soudu není pravomocné. Bartoš se odvolal.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud