Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bělobrádek: Česko je cílem masivní kampaně tajných služeb

Bělobrádek: Česko je cílem masivní kampaně tajných služeb

Snaha o ovlivňování veřejného mínění v Česku je podle Pavla Bělobrádka zcela evidentní. V rozhovoru pro rakouský list Der Standard lidovec řekl, že o to usilují zahraniční tajné služby. 

Předseda KDU-ČSL cítí, že se atmosféra v České republice v poslední době výrazně mění a považuje to za důsledek činnosti zahraničních zpravodajců. „Veřejně dostupné zprávy o činnosti BIS popisují zvýšenou aktivitu především ruských a čínských agentů na našem území, stejně jako pokusy ovlivnit smýšlení veřejnosti. Tuto situaci nesmíme podcenit, protože v dnešní době se pod pojmem kybernetická válka neskrývá pouze hackování dat nebo snaha o zničení nějakého cíle,“ varoval lidovecký místopředseda vlády.

Za nebezpečné považuje především pokusy ovlivnit náladu ve společnosti. „Jedná se také o rozšiřování spikleneckých teorií, které mají podkopat autoritu institucí a politiků. Česká republika je evidentně cílem masivní kampaně,“ řekl v rozhovoru pro rakouský deník Der Standard Pavel Bělobrádek.

"Jedná se o rozšiřování spikleneckých teorií, které mají podkopat autoritu institucí a politiků."
Pavel Bělobrádek, místopředseda vlády

V rozhovoru mluvil také o apelu budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa na evropské státy, aby začaly vydávat víc peněz na obranu. „Tento požadavek Spojených států považuji za zcela legitimní. Donald Trump to možná formuloval agresivněji, než jsme zvyklí, ale faktem zůstává, že na tento problém upozorňovala už administrativa Baracka Obamy. Většina evropských členů NATO nedodržuje povinnost vynakládat dvě procenta HDP na obranu. KDU-ČSL to požadovala, ale v rámci koalice jsme se dokázali dohodnout pouze na hodnotě 1,4 procenta. Časy, ve kterých jsme si mohli dovolit bezstarostně žít, jsou už ale pryč,“ řekl Bělobrádek.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1