Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bez jediné diskuse a opět drtivou většinou. Babiš byl zvolen předsedou hnutí ANO

Bez jediné diskuse a opět drtivou většinou. Babiš byl zvolen předsedou hnutí ANO

První den sněmu hnutí ANO nepřipomíná téměř v ničem politickou akci. Doposud nezazněl ani jeden diskusní přípěvek. A Babiš byl tak jako na minulém sněmu pohodlně zvolen předsedou, získal 195 hlasů z 206 platných. „Ještě jednou připomínám, že se můžete přihlásit do diskuse,“ zní nejčastěji z pultíku pro vystupující. „Zazněla další zpráva našeho ministra, žádnou přihlášku do diskuse neeviduji, můžeme jít na další bod programu,“ řekne jindy Jaroslava Jermanová, která sněm řídí.

Do diskuse stále se ale stále nikdo nehlásí. Není k tomu nejspíš důvod, nestalo se tak ani po kandidátském projevu Andreje Babiše. Žádná kritika, žádné otázky, ani jeden návrh, poznámka, komentář. Možná se k něčemu podobnému chystal hejtman Olomouckého kraje Oto Košta, toho ale zase do sálu pořadatelé pro jistotu nepustili. Jednání čtvrtého sněmu hnutí ANO je tak v časovém předstihu, volba předsedy skončila o hodinu dřív oproti původnímu plánu.

Babiš obdržel ve volbě předsedy podle očekávání drtivou většinu hlasů. Nutno přiznat, že to tentokrát nebylo sto procent. Stejně jako předloni neměl protikandidáta. „I v jiných stranách je vždycky jenom jeden kandidát,“ řekl v úvodu projevu s tím, že jenom jemu se to vždycky připomíná v negativním významu. Vstup do politiky mu dle jeho slov mnoho dobrého nepřinesl. Rozhodl se ale zlepšit chod země, proto se nehodlá vzdát.

„Pro mě je to dost těžké, dopad politické dráhy na můj život je negativní. Nebudu ale brečet, jsem na sebe náročný,“ řekl mimo jiné předseda hnutí v projevu, kterým si říkal o jejich hlasy ve volbě lídra strany. „Nejspíš je pravda, že jsem, jak se o mně říká, ukrutné hovado,“ dodal a vrátil se k tomu, že jsou letos volby, které má za cíl vyhrát. „Jsem přesvědčen, že můžeme oslovit všechny voliče. Proč ne?,“ uvedl v této souvislosti už dlouho zřejmý plán. Babiš se evidentně této představy vzdát nechce.

Zopakoval také, že ANO považuje navzdory více než třem rokům ve vládě stále za něco na způsob chyby v systému. Opět se tak vymezil proti všem ostatním politickým aktérům. „Jsme protikorupční hnutí. Ten prohnilý systém tradičních politiků musíme porazit. Musíme zvolit dobré vedení, musíme být jednotné vedení, musíme táhnout za jeden provaz,“ pravil Babiš před delegáty.

Prý se těší především na kontakt s obyčejnými lidmi, je přesvědčen, že je dokáže svým přístupem překvapit a oslovit. „Těším se na kampaň, odtáhnu ji jako ty minulé. Všichni pro to musíme udělat maximum. Můžeme to vybojovat. Je to důležité pro to, aby se neztratila kontinuita,“ uzavřel Babiš s tím, že by pobyt v opozici považoval za ztracený čas.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744