Bič na podnikatele, nejistota pro média, udávání? Stručný přehled změn, které přinášejí nové zákony | info.cz

Články odjinud

Bič na podnikatele, nejistota pro média, udávání? Stručný přehled změn, které přinášejí nové zákony

Bič na podnikatele, nejistota pro média, udávání? Stručný přehled změn, které přinášejí nové zákony
 

Nejen elektronická evidence tržeb. Úderem půlnoci se v Česku změnilo hned několik věcí. Vybrali jsme oblasti, na které nové zákony dopadají nejvíc. 

Zákon o evidenci tržeb

Kromě samotné elektronické evidence tržeb norma přináší i dílčí změny. Zavádí třeba slevu na dani z příjmů fyzických osob až 5 tisíc Kč pro poplatníka, který v daném období poprvé zaeviduje tržby podle zákona o ET. Mimo jiné také snižuje sazbu DPH ze současných 21 % na 15 % u stravovacích služeb.

Zákon o trestní odpovědnosti firem

Kromě jiného rozšiřuje okruh trestných činů, kterých se právnické osoby budou moci dopustit. Jedním z nich je pomluva. To pobouřilo zejména média, která kritizují možné zneužití paragrafu ke konkurenčnímu boji.

Zákon o spotřebitelském úvěru

Slibuje větší regulaci na trhu úvěrů a lepší ochranu dlužníků. Může ale způsobit i zdražení hypoték. Výrazně snížit by se měly poplatky v případě předčasné splátky. Zcela bez poplatku bude také možné splatit úvěr na bydlení ve lhůtě tří měsíců od oznámení nové úrokové sazby věřitelem.

Zákon o prokazování původu majetku

Za porušení povinnosti pravdivě nahlásit majetek bude hrozit až 3leté vězení. Podle kritiků by tento zákon mohl vést k udávání. Norma se totiž týká nejen firem, ale také fyzických osob – případné udání (třeba i nepodložené) tedy může přijít od širokého okruhu lidí. Další spornou oblastí je vedení účetnictví až tři roky zpětně. U firem se samozřejmě předpokládá vedení příslušné evidence, ale u fyzických osob by mohly nastat komplikace.

Kontroly se týkají lidí s majetkem nad 5 milionů korun. Když jeho původ neprokážou, úřady na ně můžou uvalit vysokou dodatečnou daň.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud