Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

BIS nabízí poprvé v historii stáž pro studenty. Sítem projdou jen opravdoví nadšenci

BIS nabízí poprvé v historii stáž pro studenty. Sítem projdou jen opravdoví nadšenci

Bezpečnostní informační služba (BIS) se nechala inspirovat příklady ze zahraničí a nabízí studentům třetích ročníků bakalářského studia nebo magisterským studentům stáž v oblasti terorismu, kybernetické bezpečnosti, informačních technologií a práva. BIS tak chce nalákat odborníky, kteří mají o práci pro zpravodajskou službu opravdový zájem a po dokončení studia by jejich řady rádi rozšířili. Výběrovým řízením však projdou jen ti nejlepší. Jaké úkoly si BIS pro zájemce přichystala?

Pro stáž, která proběhne od 15. do 19. května, musí student nejméně třetího ročníku bakalářského studia zaslat spolu s životopisem a motivačním dopisem také odbornou esej na jedno ze čtyř témat, jako je právě kybernetická bezpečnost nebo terorismus.

„Studenti, kteří splní naše požadavky a projdou sítem poměrně náročného výběru, si vyberou jednu ze čtyř oblastí,“ říká ředitel BIS Michal Koudelka s tím, že „rozhodně nejde o to, že by si snad vysokoškoláci v reálných situacích a operacích naostro osahávali a zkoušeli zpravodajské řemeslo“. Pod dohledem důstojníků si však mají zvolenému věnovat do hloubky. BIS zároveň slibuje, že absolvent získá přehled o aktuálních bezpečnostních hrozbách a na závěr obdrží také certifikát.

Vypsáním stáže BIS podle slov Koudelky reaguje na přání, s kterým se na zpravodajskou službu v posledních měsících obracela celá řada zájemců z prostředí vysokých škol. Bezpečnostní informační služba totiž takovou možnost nabízí studentům vůbec poprvé. Inspirací jí byly příklady ze zahraničních agentur, kde je tento postup běžný už řadu let. Cílem BIS je především ulovit v moři studentů ty nejlepší, kteří mají pro práci v BIS opravdu nadšení.

„BIS se chce zaměřovat na lidi, kteří mají skutečný zájem, a ne na ty, co řeknou: ‚uvidím‘ nebo ‚zkusím to‘. Proto se také začíná u těch, kteří jsou ve třetím ročníku, a pokud projdou tím sítem a ukáže se, že mají vážný zájem, budeme s nimi v kontaktu do okamžiku, než tu školu opustí. Pak se jich zeptáme, zda jejich zájem stále trvá,“ řekl pro INFO.CZ mluvčí BIS Jan Šubert.

Nápad se začal rýsovat zhruba před rokem. „Začalo to tím, že nám vláda přidělila asi před rokem peníze a my jsme řekli, že je použijeme na nákup špičkové techniky a na získávání perspektivních kvalitních lidí na rozšíření operativních týmů,“ dodává Šubert.

Už před dvěma lety však premiér Bohuslav Sobotka v reakci na teroristické útoky v Paříži uvedl, že BIS potřebuje větší rozpočet a více zaměstnanců, aby byla schopná reagovat na aktuální rizika. Podle Koudelky BIS při hledání nových pracovníků volí aktivní přístup a chce hledat kandidáty sama. „Nechceme sedět s rukama v klíně a jen čekat, kdo se přihlásí,“ dodává ředitel bezpečnostní informační služby. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744