Blok Babiše s SPD a KSČM poprvé selhal. „Evidentně nedopadly dohody,“ říká Gazdík | info.cz

Články odjinud

Blok Babiše s SPD a KSČM poprvé selhal. „Evidentně nedopadly dohody,“ říká Gazdík

Mandátní a imunitní výbor doporučil Poslanecké sněmovně vydat předsedu hnutí ANO a premiéra Andreje Babiše a jeho pravou ruku Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Pro vydání hlasovali také zástupci Okamurovy SPD a komunisti. Podle předsedy STAN Petra Gazdíka nejde o nahodilost, nýbrž o závažný signál. „Evidentně nedopadly dohody, které si jednotlivé strany původně představovaly,“ říká Gazdík exkluzivně pro INFO.CZ. Osobně je dle svých slov rád, že má výbor hlasování za sebou. „Atmosféra tam byla dusná,“ vysvětluje.

Jaká byla atmosféra na dnešním jednání Mandátového a imunitního výboru?

Ta atmosféra byla velmi dusná. Jednání výboru je sice neveřejné, nicméně nikomu z nás včetně pánů Babiše a Faltýnka a jejich advokátů to určitě nebylo příjemné. Upřímně řečeno jsem rád, že to máme z krku.

Osm z devatenácti poslanců výboru se při hlasování o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka zdrželo. Zbytek hlasoval pro vydání. Osm zástupců má ve výboru hnutí ANO...

Je evidentní, že už při projednávání věci na výboru, docházelo ke sporům, byla tu snaha udělat z toho tak trochu „bramboračku“. Musím nicméně říct, že si vážím kolegů z hnutí ANO, neboť dodrželi slib, že Mandátový a imunitní výbor do dnešních 14. hodin rozhodne. Vážím si toho, protože jde o elementární politickou kulturu. Jsem rád, že i přes takto vypjatou politickou situaci zůstala nenarušena.

Viděl jste ranní tiskovou konferenci Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka?

Ne.

Předseda hnutí ANO byl poměrně ostrý a emotivní. Jak na vás působil tady na výboru? Byl také ofenzivní, anebo své vystoupení udržel ve věcné rovině?

Odpovídal na otázky, snažil se všechno vysvětlit. Ale bylo vidět, že jím cloumají emoce. Nelze mu lidsky nerozumět.

Při celé řadě hlasování nové sněmovny se ukazovalo, že funguje blok disponující spolehlivou většinou, který tvoří zástupci hnutí ANO, Okamurovy SPD a komunisti. Toto je možná první závažné hlasování, kdy tyto tři strany nehlasovaly jednotně. Jak to čtete? Je to podle vás nahodilost, anebo naopak do značné míry závažný signál?

Myslím si, že to není nahodilost. Evidentně nedopadly dohody, které si jednotlivé strany původně představovaly. A je to dobře, protože se tím otevřela možnost rozhodovat nezávisle a nepolitikařit kolem Mandátového a imunitního výboru. Já jsem se poctivě snažil zapomenout na to, že jsem poslanec hnutí Starostové a nezávislí a skutečně jsem se snažil dělat svoji práci poctivě a nezávisle.

Nastudoval jsem si spis, zprávu OLAF a snažil jsem se poctivě rozhodnout v otázce, zda je nebo není trestní stíhání politicky motivováno. A došel jsem prostě k závěru, že žádost policie o vydání není politicky motivována. Ten čin se skutečně stal a jeho detaily ať prověří nezávislý soud. Argumentace některých, že se tu podobných činů stalo mnoho a že jiní kradli víc, pro mě nemůže být argumentem.

Očekáváte tedy, že onen blok tří stran, o kterém jsem mluvil, nebude hlasovat jednotně o vydání Andreje Babiše ani na plénu?

Patrně budou skutečně hlasovat rozdílně. Ostatně veřejná prohlášení zástupců jednotlivých politických stran jsou známa. Víme také, jak v tomto případě hlasovali minule a pokud se v něm oproti minulosti nezměnilo vůbec nic, a naopak je tady zpráva OLAF, tedy zpráva nezávislé a uznávané evropské instituce, která konstatuje, že by celá věc měla být českými orgány činnými v trestním řízení zkoumána, a to buď podle paragrafu „podvod“ nebo podle paragrafu „porušování zájmů Evropské unie“, což sice není nejzásadnější, ale zcela jistě významný fakt, neexistuje proto důvod si myslet, že by zástupci SPD a KSČM pro vydání nezvedli na plénu sněmovny ruku.

Může podle vás hlasování o vydání souviset s tím, zda se Andreji Babišovi podaří při druhém pokuse o sestavení vlády najít většinu ve sněmovně?  

Je evidentní, že se Česká republika dostává do klinče kvůli jedné osobě. Andrej Babiš a hnutí ANO sice vyhráli volby, avšak Česká republika, a my to říkáme už delší čas, může mít vládu. Ostatně ČSSD a lidovci opakovaně avizují, že jsou ochotní jít za určitých okolností do vlády na půdorysu Sobotkovy vlády. Jejich jediný problém je právě ten fakt, že je předseda hnutí ANO trestně stíhaný.

Zkrátka a dobře, tady lze vytvořit většinovou vládu, a ten, kdo to blokuje, je Andrej Babiš a jeho problémy kolem Čapího hnízda. A to je škoda. Byť je to vítěz voleb, nemyslím si, že by Česká republika a její stabilita měla být blokována jedním člověkem. A trať je jím kdokoli.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud