Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Boj o vedení Asociace krajů. ANO představilo svoji kandidátku

Boj o vedení Asociace krajů. ANO představilo svoji kandidátku

O úřad šéfa Asociace krajů České republiky, který donedávna vedl někdejší jihomoravský hejtman Michal Hašek, je mezi politickými stranami velký zájem. Po kandidátovi ČSSD, kterým je jihočeský hejtman Jiří Zimola, představilo svou kandidátku také hnutí ANO.

Strana vedená ministrem financí Andrejem Babišem má o vedení Asociace krajů velký zájem. Svůj nárok opírá o to, že má po krajských volbách celkem šest hejtmanů, tedy nejvíce ze všech politických stran a hnutí v České republice.

Vedení Karlovarského kraje (zleva): Dalibor Blažek (HNHRM), hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO) a Martin Hurajčík (ANO).Vedení Karlovarského kraje (zleva): Dalibor Blažek (HNHRM), hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO) a Martin Hurajčík (ANO).autor: čtk

Do boje o významný post vyslalo hnutí ANO nově zvolenou hejtmanku Karlovarského kraje Janu Vildumetzovou. Jméno na nedávné schůzce vybrali a odsouhlasili noví hejtmani za ANO i za účasti pražské primátorky Adriany Krnáčové. Vildumetzová už odpoledne uvedla, že by nominaci přijala.

Jiří Zimola bude také kandidovat na šéfa Asociace krajů.Jiří Zimola bude také kandidovat na šéfa Asociace krajů.autor: Martin Pinkas

Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek pokládá Vildumetzovou za skvělou variantu obsazení funkce. „Bývala místopředsedkyní Svazu měst a obcí, má velké zkušenosti z komunální politiky a doteď navíc byla náměstkyní na Ministerstvu vnitra právě pro oblast veřejné správy. To jednoznačně svědčí o tom, že celou problematiku zná velmi dobře,“ prohlásil.

Kraje donedávna vedl sociální demokrat Michal Hašek.Kraje donedávna vedl sociální demokrat Michal Hašek.autor: Jiří Nováček

ČSSD, která navrhuje protikandidáta Jiřího Zimolu, má nově své hejtmany v pěti krajích. Po jedné hlavě kraje pak mají STAN, KDU-ČSL a KSČM. Jejich hlasy budou ve volbě nového šéfa Asociace krajů nejspíš rozhodující.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1