Bojuje proti uprchlíkům, přitom jim pomohl zjednodušit azyl. 4 přešlapy a omyly Tomia Okamury | info.cz

Články odjinud

Bojuje proti uprchlíkům, přitom jim pomohl zjednodušit azyl. 4 přešlapy a omyly Tomia Okamury

Hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury (SPD) má šanci sehrát v nové sněmovně o poznání výraznější roli než dosud. A to i přesto, že si jeho lídr na veřejnosti mnohdy protiřečí, překrucuje fakta nebo netuší, o čem v Poslanecké sněmovně hlasuje. Výsledky jsou i pro něj samotného zajímavé. INFO.CZ se podívalo do minulosti na čtyři konkrétní Okamurovy přešlapy a omyly.

Okamura pomohl uprchlíkům k finanční podpoře a rychlejší práci

Tomio Okamura – jak se přední politologové shodují – získává body na umělém vyvolávání strachu z nelegálních migrantů, kteří ale do České republiky ve skutečnosti ani nechtějí. Hlásá radikální NE islámu a přijímání uprchlíků. Na půdě Poslanecké sněmovny, kam se dostal po volbách v roce 2013, ale paradoxně podpořil opatření, která mají azylantům pomoct. Na jeden takový Okamurův přešlap upozornil už před dvěma lety datový analytik a politolog z brněnské Masarykovy univerzity Kamil Gregor. Článek vyšel na webu Hlídacípes.org.

Okamura během sněmovního projevu a později také na svém facebookovém profilu hlasitě odmítal zjednodušování azylového řízení, aby však pro něj vzápětí sám zvedl ruku. Přijatá novela, kterou schválili téměř všichni přítomní poslanci (154; proti hlasovali jen 2 komunisté), zvýšila objem peněz pro obce, které na svém území provozují zařízení pro uprchlíky. Okamura tak obcím dopomohl k tomu, aby za každého uprchlíka dostaly od státu paušálně 8 Kč na den. Uprchlíci si také díky novele mohou rychleji najít práci – do šesti měsíců, zatímco do té doby se o ni mohli ucházet až po jednom roce po vstupu do ČR.

Okamura kromě novely samotné podpořil i několik pozměňovacích návrhů jiných poslanců, čímž se opět dostal do opozice vůči tomu, co veřejně hlásá. Hlasoval tak například pro finanční podporu uprchlíků, kterým novela zákona při propuštění z detenčního zařízení přisoudila nejméně 400 korun. Pokud je nemají, stát by jim měl částku vyplatit ze svého.

Okamura hlasoval proti referendu a nepřímo podpořil výstavbu mešit v ČR

Dalšího přešlapu, na který letos na jaře upozornila česká média, se Tomio Okamura dopustil při hlasování o zákonu o územním plánování ve třetím čtení v Poslanecké sněmovně. Jako kritický se ukázal být pozměňovací návrh poslance Karla Raise (ANO), který se týkal umístění nové náboženské stavby (včetně mešity) v katastru obce. Poslanec navrhoval, aby o umisťování těchto staveb rozhodovali sami obyvatelé obce, a to v místním referendu.

Jak vyšlo najevo ze stránky zaznamenávající toto konkrétní hlasování v Poslanecké sněmovně, lídr hnutí Svoboda a přímá demokracie pozměňovací návrh nepodpořil, a možnost referenda proti výstavbě náboženských staveb tím odmítl. Raisův pozměňovací návrh nakonec neprošel, ale novela jako taková ano.

Přítelkyně v hidžábu a mešitě. Okamura její fotku raději smazal

O tom, že Tomiu Okamurovi by mešity v České republice možná tolik nevadily, svědčí i fotografie jeho tehdejší přítelkyně zahalené v hidžábu, kterou sám v roce 2013 umístil na své sociální sítě. Obrázek doplnil textem: „O víkendu jsme šli s přítelkyní v Londýně kolem centrální mešity, a tak jsme tam zkusili nakouknout. Samozřejmě se musela Monika doobléknout a tak se stala na 15 min. arabskou ženou, s vázáním nám velmi ochotně pomáhala přítomná muslimská žena. Fajn zážitek.“

Fotka už dnes na Okamurově profilu na Facebooku není. Okamura ji ihned poté, co se o ní začala zajímat média, smazal. Koluje ale po českém internetu a sociálních sítích.

Europoslanci podle Okamury podpořili sankce proti ČR, takové hlasování ale nikdy neproběhlo

Tomio Okamura se dopustil přešlapu také směrem k několika českým europoslancům a čelí za to trestnímu oznámení. Opakovaně tvrdí, že celkem dvanáct českých europoslanců podpořilo při hlasování v Evropském parlamentu letos na jaře uvalení sankcí na Českou republiku za to, že odmítá přijímat uprchlíky z Řecka a Itálie v rámci programů EU. Ukázalo se ale, že tomu tak vůbec nebylo, protože k žádnému podobnému hlasování nikdy nedošlo.

Evropský parlament se v ten den vyjadřoval pouze k tomu, zda by Evropská komise měla vůči zemím, které se brání přijímání uprchlíků dohodnutému na unijní úrovni, zahájit řízení o nesplnění povinnosti. O žádných sankcích se v ní nepíše ani slovo. Udělovat je navíc nemohou europoslanci, ale Soudní dvůr EU. V záznamech o průběhu hlasování v Evropském parlamentu lze také poměrně jednoduše dohledat, že drtivá většina českých europoslanců hlasovala proti.

Všechny čtyři zmíněné body ukazují, že navzdory houževnatému projevu zdánlivě prosycenému fakty je Okamura ve svých klíčových tématech mnohdy nekonzistentní. „Není to rasista a myslím, že EU je mu ukradená. Okamura je člověk bez obsahu. Říká, co si vypočítá, že zabere. Není ani tvůrcem agendy. Říká jen to, co se do něj naleje,“ shrnul nedávno pro Respekt takto ostře své dojmy Marek Černoch, který byl kdysi místopředsedou a pravou rukou lídra v okamurovském Úsvitu. Po obskurním uskupení, které Okamura držel v podobě soukromého klubu pro pár vybraných, zbyla pachuť – především ve chvíli, kdy se ukázalo, že šlo o projekt na jedno použití, který chtěl Okamura dle Černocha fakticky vytunelovat. SPD podle kritiků tento model v mnohém připomíná - včetně rétoriky, která se volně mění s ohledem na to, co se zrovna hodí.

Vše o sněmovních volbách čtěte zde.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud