Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bouře v ČT se odkládá: výbor doporučil Sněmovně obě výroční zprávy ke schválení

Bouře v ČT se odkládá: výbor doporučil Sněmovně obě výroční zprávy ke schválení

Volební výbor Poslanecké sněmovny v úterý dopoledne projednal dvě výroční zprávy České televize za rok 2016: o hospodaření a o činnosti. Obě doporučil poslancům schválit. Jednání se sice vleklo, avšak od počátku bylo zřejmé, že se nenaplní hrozby, dle kterých bude jednání výboru jakýmsi symbolickým výkopem, který zahájí otevřený útok na ČT, jehož ambicí je dosáhnout změn v Radě ČT i ve vedení veřejnoprávní televize. Až na výjimky bylo jednání výboru poklidné, kritici poukazovali spíše na jednotlivosti, nikoli na vysílání veřejnoprávní televize v jejím celku.

Poslanci se na chvilku zasekli pouze v tom, zda procedurálně projednávání obou zpráv sloučit, anebo o nich mluvit odděleně. Nakonec asi po hodině usoudili, že bude moudřejší debatu o obou dokumentech sloučit. Podrobnější debata se vedla o zprávě o hospodaření. Především zástupci hnutí ANO se zajímali o transparentnost nakládání s finančními prostředky. Obě zprávy zákonodárcům představil předseda Rady ČT Jan Bednář. Kromě něj v sále sedělo ještě několik dalších členů Rady a pochopitelně také zástupci vedení České televize včetně jejího generálního ředitele Petra Dvořáka.

Předseda Rady ČT Jan Bednář poslancům v úvodu připomenul, že Volební výbor už v minulém volebním období zprávu o činnosti projednal. Podle něj je minimálně zvláštní, pokud se k témuž dokumentu vrací. Bednář nicméně přivítal, že výbor zařadil obě zprávy k projednání současně. Podle něj to má svou logiku, neboť jsou svým způsobem provázané. Zprávu o činnosti poslancům představil Petr Dolínek z ČSSD.

Dolínek označil za klíčovou kapitolu výroční zprávy o činnosti ČT tu, která se věnuje hodnocení Rady ČT v tom smyslu, zda veřejnoprávní televize plní úkoly vyplývající ze zákona o ČT. Zdůraznil přitom, že Rada pracuje s měřitelnými veličinami. Do zevrubného hodnocení vysílání jednotlivých kanálů se ale nepustil, s jedinou výjimkou. Tím bylo předvolební vysílání před krajskými volbami, které se konaly předloni na podzim. Všeobecně se očekávalo, že se právě nad tímto bodem rozvine debata, neboť právě tomuto předvolebnímu vysílání se věnuje tolik citovaná analýza FSV UK, jejímž autorem je Jan Křeček.

1080p 720p 360p
Zeman vyhlásil válku o ČT, Soukup na TV Barrandov mu slouží, říká bývalý šéf ČT Ivo Mathé

Kupodivu se tak ale nestalo, pouze Martin Kolovratník z hnutí ANO se k ní krátce vrátil a požádal vedení Rady ČT o krátký komentář s tím, zda se od dokumentu FSV radní distancovali. Bednář pouze stručně zopakoval, že si ji vyžádala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. „My jsme se k ní formou usnesení nikterak nevyjadřovali,“ řekl pak Bednář. Zpochybnil její zadání i metodologii a pozastavil se nad tím, kolik natropila škod a kontroverzí. Připomeňme, že jedním z výstupů dokumentu bylo, že veřejnoprávní televize ve svém vysílání před krajskými volbami nadržovala TOP 09.

„Zpráva v sobě nemá nic relevantního, co by zpochybňovalo závěry Rady ČT a proto ji doporučuji ke schválení,“ uzavřel pak Dolínek. Předseda volebního výboru Stanislav Berkovec (hnutí ANO) na Dolínka de facto nenavázal, pochvalně se pouze zmínil o charitativní činnosti veřejnoprávní televize. Tomáš Martínek z Pirátů následně poděkoval za investigativu České televize.

Zástupci komunistů si posléze na několika konkrétních příkladech postěžovali, že Česká televize není schopna adekvátně napravovat chyby, kterých se dopouští v publicistice a zpravodajství. Ač poslanci projednávali zprávu za rok 2016, situaci ilustrovali na příkladech z nedávné doby. Místopředseda Rady ČT Jaroslav Dědič v reakci uvedl, že se Rada ČT standardně zaobírá každou stížností, která jí dorazí. Vcelku logicky pak řekl, že není schopen reagovat na každou jednotlivou chybu ve vysílání České televize.

Miroslava Němcová z ODS se následně vrátila k tomu, že byla zpráva za rok 2016 již projednána, podle ní nicméně není tak, že by k ní měli zákonodárci přistoupit jako k formalitě. „Pokud bychom ale na druhou stranu v roce 2018 nedoporučili schválit zprávu za 2016, bylo by to podivné.“ Zároveň se pozastavila nad tím, že se v poslední době změnilo klima ve společnosti, podle ní je tu aspoň v její části poptávka po změnách ve vedení veřejnoprávní televize.

„Z mého občanského i politického pohledu mohu nejen s ohledem na rok 2016 s jistými výhradami – které má ale do jisté míry každý – říct, že Česká televize naplňuje to, co jí zákon ukládá.“ Z řeči Němcové bylo cítit, že sdílí jistou obavu o budoucnost veřejnoprávních médií, několikrát zmínila, jak zásadní roli plní ve vztahu k politice a demokracii vůbec a připomněla, že k útoku na ně zavelel opakovaně prezident Miloš Zeman.

Aleš Juchelka z hnutí ANO pak televizi poděkoval, konkrétně se pozastavil nad tím, že Česká televize navzdory stále stejné výši koncesionářských poplatků vysílá už na šesti kanálech. Debata se následně znepřehlednila, neboť Zbyněk Stanjura z ODS upozornil, že se de facto projednávají obě zprávy zároveň a proto nechal hlasovat, aby tomu tak bylo podle pořadu jednání. Jeho návrh prošel naprostou většinou hlasů. Rázem se tedy začalo hovořit chvíli o činnosti, chvíli o hospodaření.

Zprávu o hospodaření představil zpravodaj Patrik Nacher z hnutí ANO. Vedení Rady ČT a Generálnímu řediteli Petru Dvořákovi položil několik otázek. Týkaly se například fondu poplatků, investic, výběru koncesionářských poplatků, či trendů v odměnách a odvysílaných premiér. Především zmíněný fond poplatků budí dlouhodobě zájem veřejnosti i politiků, místopředseda Rady ČT Jaroslav Dědič nicméně ubezpečil, že vedení ČT hospodaří dle dlouhodobých plánů schválených Radou, fond poplatků by se podle něj měl v budoucnu ustálit na částce odpovídající patnácti procentům ročního rozpočtu ČT.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1