Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bouřky z minulého týdne způsobily škody za desítky milionů

Bouřky z minulého týdne způsobily škody za desítky milionů

Bouřky, které zasáhly Česko koncem minulého pracovního týdne, způsobily klientům pojišťoven škody za desítky milionů korun. Můžou za ně hlavně kroupy, následují pojistné události způsobené vichřicí a blesky. Šlo zejména o poškozené střechy, ploty či vyplavené sklepy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami.

Česká pojišťovna měla po týdnu v důsledku čtvrtečních bouřek nahlášeno bezmála 600 škod za celkem 15 milionů korun. Jde hlavně o škody způsobené vichřicí, krupobitím a blesky. Převládají škody na majetku občanů. „Škody nám hlásí klienti nejvíce ze Středočeského kraje. Následují kraje Ústecký a Plzeňský,“ řekla ČTK mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková.

Allianz odhaduje, že klientům bude platit nejméně deset milionů Kč. Protože jsou dovolené, je možné, že někteří se o svých pojistných událostech dozvědí až po návratu domů, takže ta částka bude ještě vyšší. „Kvůli bouřkám z konce minulého pracovního týdne jsme registrovali o 35 procent více pojistných událostí. U majetkových škod evidujeme hlavně rozbitá skla, skleníky a kvůli přívalovým dešťům také vytopené sklepy a přízemí domů,“ uvedl mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Česká podnikatelská pojišťovna po bouřkách a krupobití z minulého týdne k dnešnímu dni eviduje z majetkového pojištění občanů a podnikatelů na 150 škod s celkovým odhadem škody za tři miliony Kč. Nejvíce oznámených škod bylo způsobeno vichřicí (1,2 milionu Kč), krupobitím (1,3 milionu) a údery blesků či přepětím (0,5 milionu). Několik škod na domácích spotřebičích způsobilo přepětí v elektrické síti, upozornila mluvčí pojišťovny Renata Čapková.

Generali má nahlášeno přes 100 škod s předpokládanou celkovou sumou 3,5 milionu korun. Nejvíce škod zatím nahlásili klienti z Plzeňska, Liberecka a Karlovarska. „Jinak platí, že hlášení poškozeného majetku do pojišťovny budou v průběhu času ještě přibývat. Není to tak finálové číslo,“ poznamenal mluvčí pojišťovny Jan Marek.

Nepříjemné vzpomínky mají podle Bálka na první letní rozmary počasí obyvatelé jedné středočeské obce, kterým při bouřce přestala fungovat elektřina. Zapálili si proto svíčku, aby si zpříjemnili večer. Ráno po probuzení zjistili, že elektřina už sice funguje, ale právě jim dohořívá kuchyňská linka.

Bouřky, které minulý týden ve čtvrtek a v noci na pátek zasáhly ČR, doprovodilo nadprůměrné množství blesků. Meteorologové jich za 24 hodin zaznamenali téměř 300 000, což je letošní nejvyšší počet a současně i nejvyšší za několik let. Důvodem velkého množství bleskových výbojů bylo spojení několika bouřek.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744