Brexit ovlivní i českou ekonomiku. Co čekat? | info.cz

Články odjinud

Brexit ovlivní i českou ekonomiku. Co čekat?

Kromě konkrétních dopadů a změn může nová politika Londýna výrazně ovlivnit taky celkový pohyb na trzích, což se už děje. Jaký konkrétní vliv může mít vystoupení Británie z Evropské unie na Českou republiku? 

Představy Velké Británie o jejím vystoupení z EU můžou snížit ekonomický růst Česka v prvním roce po brexitu o několik desetin procentního bodu. Výrazně může v navržené podobě ovlivnit například automobilky v případě ukončení bezcelního obchodu. Celkově ale dopady na českou ekonomiku budou spíše omezené, bez výrazného dlouhodobého efektu.

Britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že Británie nechce ani částečné členství v Evropské unii. Hodlá odstoupit od Soudního dvora EU, od jednotného trhu a od dalších unijních struktur. Ministerská předsedkyně bez upřesnění podmínek taky uvedla, že si přeje novou celní dohodu s unií. „Projev Theresy Mayové dobře zapůsobil proti nejistotě na trzích. Mayová rozehnala část obav investorů, přesvědčila je, že má v rukou celkem jasný plán celého brexitu,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek odhadl, že česká ekonomika přijde v prvním roce po brexitu o několik desetin procentního bodu svého růstu. „Po skončení bezcelního obchodu je pravděpodobné, že některé formy kooperace mezi českými a britskými podniky přestanou dávat smysl. Pro vývoz automobilů, které jsou nejdůležitějším artiklem českého vývozu do Británie, bude možná nutné zřídit montážní linku přímo v Británii,“ uvedl.

Naopak podle Hospodářské komory se dopad brexitu může dotknout především konkrétních exportérů z Česka. „Neobáváme se toho, že by se brexit promítl do krátkodobých makroekonomických ukazatelů České republiky, jako je míra nezaměstnanosti, růst HDP či inflace,“ uvedla komora.

Podle ekonoma Kovandy se následkem brexitu v nejhorším případě posune Velká Británie na nějaký čas ze čtvrté na šestou příčku jako exportní destinace pro ČR, tedy ji přeskočí Francie a Rakousko. „Více škody by brexit nadělat neměl,“ uvedl.

Nejdůležitější je britský trh pro české strojaře a výrobce automobilů, u kterých se Británie podílí na celkových vývozech víc než ze čtyř procent, upozornil hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš. „V tuto chvíli ale bezprostředně českým podnikům horší přístup na britský trh nehrozí. Nové podmínky (ať už dohoda, nebo nedohoda) by začaly platit nejdříve od roku 2019,“ uvedl.

Podle analytika Banky Creditas Romana Koděry bude asi nejsledovanější dohoda ohledně volného pohybu pracovníků a kompromis ohledně cla, což bude mít právě přímý efekt na Česko. „Pokud však budou podmínky pro všechny stejné, domnívám se, že ty společnosti, které se byly do dnešního dne schopné na britském trhu prosadit, tak budou mít tu možnost i nadále a nejen ty,“ uvedl.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud