Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brit, který brutálně ubil Čecha, stále běhá na svobodě. Zaorálek si je jistý, že případ není u konce

Brit, který brutálně ubil Čecha, stále běhá na svobodě. Zaorálek si je jistý, že případ není u konce

Případ Čecha zabitého v Londýně nepřestává čeřit emoce a dál zaměstnává českou diplomacii. Pro připomenutí: Brit, který má útok na svědomí, nepochopitelně odešel od soudu bez trestu. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) je přesvědčený, že k Evropskému soudu pro lidská práva, který sídlí ve Štrasburku, doputuje stížnost na tento případ. „Cítím to jako povinnost, že se musíme ozvat. Jsem přesvědčen, že to dotáhneme až sem a že to bude řádně projednáno,“ řekl INFO.CZ ministr.

„Aktivně pomáháme sestře zabitého českého občana v Londýně a připravujeme vše, co je potřeba,“ řekl ministr Lubomír Zaorálek krátce po jednání s generálním tajemníkem Rady Evropy Thorbjörnem Jaglandem. Podle ministra stížnost k mezinárodní soudní instituci s určitostí doputuje. Rozhodnutí je na sestře zabitého Čecha, která se na rozdíl od české vlády nebo ministerstva může na soud obrátit a pokusit se zpochybnit rozsudek britské justice.

„Jsem si jistý, že žádost podána bude. Nevidíme jinou možnost, jak se dovolat spravedlnosti v této kauze, kde máme obrovské pochybnosti o tom, jak proběhla a jak byla posouzena. Evropský soud pro lidská práva je jediná šance, jak dát najevo, že jsme tu dle mého hlubokého osobního přesvědčení setkali s obrovskou nespravedlností a selháním činnosti (britského) soudu,“ pokračoval Zaorálek.

Obrátit se na Evropský soudní dvůr pro lidská práva je jediným způsobem, jak dosáhnout revize procesu, protože v britském soudním systému není možné zvrátit rozsudek. Jak redakci INFO.CZ řekl soudce Evropského soudu pro lidská práva Aleš Pejchal, instituce může doporučit nové projednání případu, musí ale zároveň platit, že to bude britský právní systém umožňovat.

O případu z minulého září rozhodla porota počátkem letošního dubna. Devětadvacetiletý Raymond Sculley na Čecha, který žil ve Spojeném království řadu let, zaútočil podle záběrů bezpečnostní kamery řetězem s bezpečnostním zámkem na kolo a zasadil mu několik ran do hlavy. Pak nad svou obětí stál a podle svědků ležícímu muži řekl: „Podívej, cos mě donutil udělat.“ Čech podle pitvy zemřel v důsledku silného krvácení. Pachatel, kterého soud neuznal vinným ani z úmyslného zabití, se hájil tím, že jednal v sebeobraně.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744