Brněnská ČSSD zařízla Jakuba Patočku, líčí ho jako největšího škůdce. „Ani komunisti se nechovali takhle,“ oponuje novinář | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brněnská ČSSD zařízla Jakuba Patočku, líčí ho jako největšího škůdce. „Ani komunisti se nechovali takhle,“ oponuje novinář

Brněnská ČSSD zařízla Jakuba Patočku, líčí ho jako největšího škůdce. „Ani komunisti se nechovali takhle,“ oponuje novinář
 

Brněnští sociální demokraté na sobotní městské konferenci v tichosti vyloučili ze strany šéfredaktora Deníku Referendum Jakuba Patočku. On sám se o tom údajně dozvěděl jen mimochodem ze zpráv, které se k němu dostávaly. Usnesení k tomuto kroku stranická buňka nezveřejnila, ale skrze twitter vyslala do světa poměrně neformální výčet údajných prohřešků výrazného aktivisty, novináře a politika.

„Jakub Patočka jako člen ČSSD trvale vystupoval proti straně, porušoval její stanovy, napadal ji v médiích a nereagoval na pokusy o kontakt s ním. To není důvod k vyloučení?“ stojí na twitteru brněnské sociální demokracie. Pro vyloučení Patočky podle zde zveřejněných informací bylo 101 ze 143 delegátů konference.

Referendum o nádraží
Referendum o poloze nádraží v Brně se uskutečnilo loni v říjnu. Nebylo platné, do hlasovacích místností přišlo málo lidí. Z těch, kteří hlasovali, se 80,94 procenta vyjádřilo pro modernizaci železničního uzlu při Nádražní ulici v centru Brna. Většinově tedy podpořili stanoviska iniciátorů referenda.

Konkrétní důvody rozhodnutí ovšem chybí. Strana na twitteru zmiňuje jen kauzu kolem referenda o přesunu brněnského hlavního nádraží – případ, který má svoji nejvypjatější fázi nějakou dobu za sebou. „V době referenda o nádraží porušoval zákon,“ stojí na sociální síti s vágním odkazem na informace „na internetu“.

Patočka na krok strany reaguje prohlášením na svém domovském Deníku Referendum. „Doneslo se mi, že důvodem má být snad můj podíl na organizaci referenda o poloze nádraží v Brně a má kritika ČSSD za její postoj k této věci,“ potvrzuje opatrně výše zmíněné.

„Rozhodnutí městské konference pokládám za věcně nepřijatelné, formálně neplatné a především za pošlapání ideálů sociálnědemokratického hnutí,“ kritizuje Patočka usnesení. A přidává sedm bodů ostré kritiky. „Ani komunisté nevylučovali ze strany tak, že by na příslušné jednání dotyčného člena nepozvali,“ stojí například hned v úvodu. O chystaném kroku s ním nikdo údajně nemluvil, zmínka nepadla ani dva týdny zpět na členské schůzi.

Patočka zmiňuje nedobré vyhlídky strany, o které dle svých slov vždy mluvil otevřeně a kriticky, v čemž hodlá pokračovat. „ČSSD je dnes v kritickém období, kdy jí reálně hrozí, že se jí zmocní různé přízraky z minula, které nesou reálnou odpovědnost za kolaps voličské přízně,“ dodává.

„Jakub Patočka není představitel liberálního křídla. (...) Byl a stále je občanským aktivistou, nikoli politikem. Je představitelem "sebe sama" a straně škodil,“ řekl v rozhovoru pro Respekt brněnský exprimátor Roman Onderka, kterého brněnská konference podpořila v případné kandidatuře na šéfa strany.

Snažil jsem se přispívat k tomu, aby se ČSSD začala více podobat svým evropským – tedy západoevropským, nikoli východoevropským – protějškům.
Jakub Patočka

ČSSD je v současnosti v městském zastupitelstvu v opozici. V komunálních volbách bude příští rok obhajovat 11 mandátů v městském zastupitelstvu. V roce 2014 ji podpořilo 17,7 procenta hlasů. Skončila druhá za hnutím ANO, které drží post primátora. Na celorepublikové úrovni se strana potýká s důsledky ovlebního debaklu a chystá se na volení sjezd v příštím roce, který pro její budoucnost bude zcela klíčový. O místo předsedy partaje se momentálně nikdo aktivně nehlásí.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.