Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brno přestěhuje druhou polovinu obyvatel z končící ubytovny, v novém objektu budou maximálně do září

Brno přestěhuje druhou polovinu obyvatel z končící ubytovny, v novém objektu budou maximálně do září

Brno v pátek přestěhuje zbylé obyvatele z končící ubytovny v Šámalově ulici do objektu v Železniční ulici. Úpravy nevyužité budovy v Železniční ulici měly podle mluvčího magistrátu Filipa Poňuchálka stát bezmála 200.000 korun. Lidé tam najdou dočasné ubytování, budou tam ale pobývat maximálně do letošního září. Město jim zatím bude hledat náhradní bydlení.

V ubytovně bydlelo asi 100 lidí. Majitel její provoz ukončil kvůli dluhům firmy, které ji pronajímal. Polovinu obyvatel město už nedávno umístilo do bývalé léčebny dlouhodobě nemocných na Červeném kopci, druhá polovina se přestěhuje v pátek. Náhradní bydlení má být maximálně na čtyři měsíce. Sociální pracovníci pomohou lidem hledat nové bydlení v bytech, ubytovnách nebo azylových domech.

Na Červený kopec mohlo město přestěhovat část rodin dříve, objekt v Železniční ulici vyžadoval úpravy jako výměnu oken nebo úklid. „Rok nevyužívaný objekt byl uklizen, v nezbytně nutné míře opraven a uveden do provozu. A to s minimálními možnými náklady. Jeho stavebně-technický stav však není dobrý a nemůže pro tyto služby fungovat dlouhodobě. Pro účely nouzového přístřeší bude tedy fungovat pouze po dobu čtyř měsíců,“ uvedl radní Marek Janíček (ANO).

Okolí, kam se přestěhují sociálně slabší lidé, bude více hlídat městská policie. „Pravidelně monitoruje situaci na Červeném kopci. Za posledních 10 dní provedla 130 kontrol,“ doplnil Poňuchálek. Podle ředitele Městské policie Brno Luboše Oprchala a mluvčího brněnské policie Pavla Švába nemuseli policisté řešit na Červeném kopci žádné vážné případy.

Nájemce vyjde nouzové bydlení na několik tisíc měsíčně. Magistrát jim bude strhávat peníze přímo z dávek, aby zamezil neplacení. Stejně už to dělá i u projektu nazvaného Rapid Re-housing, na jehož základě přidělil 50 bytů rodinám s dětmi v nouzi.

Ubytovna v Šámalově ulici patří firmě ZB Real. Pronajímala ji firmě Greystone, která dluží ZB Realu stovky tisíc a také dluží za elektřinu. Vysvětlovala to neplacením nájemníků, podle města ale většina platila.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1