Články odjinud

Brno přestěhuje druhou polovinu obyvatel z končící ubytovny, v novém objektu budou maximálně do září

Brno přestěhuje druhou polovinu obyvatel z končící ubytovny, v novém objektu budou maximálně do září

Brno v pátek přestěhuje zbylé obyvatele z končící ubytovny v Šámalově ulici do objektu v Železniční ulici. Úpravy nevyužité budovy v Železniční ulici měly podle mluvčího magistrátu Filipa Poňuchálka stát bezmála 200.000 korun. Lidé tam najdou dočasné ubytování, budou tam ale pobývat maximálně do letošního září. Město jim zatím bude hledat náhradní bydlení.

V ubytovně bydlelo asi 100 lidí. Majitel její provoz ukončil kvůli dluhům firmy, které ji pronajímal. Polovinu obyvatel město už nedávno umístilo do bývalé léčebny dlouhodobě nemocných na Červeném kopci, druhá polovina se přestěhuje v pátek. Náhradní bydlení má být maximálně na čtyři měsíce. Sociální pracovníci pomohou lidem hledat nové bydlení v bytech, ubytovnách nebo azylových domech.

Na Červený kopec mohlo město přestěhovat část rodin dříve, objekt v Železniční ulici vyžadoval úpravy jako výměnu oken nebo úklid. „Rok nevyužívaný objekt byl uklizen, v nezbytně nutné míře opraven a uveden do provozu. A to s minimálními možnými náklady. Jeho stavebně-technický stav však není dobrý a nemůže pro tyto služby fungovat dlouhodobě. Pro účely nouzového přístřeší bude tedy fungovat pouze po dobu čtyř měsíců,“ uvedl radní Marek Janíček (ANO).

Okolí, kam se přestěhují sociálně slabší lidé, bude více hlídat městská policie. „Pravidelně monitoruje situaci na Červeném kopci. Za posledních 10 dní provedla 130 kontrol,“ doplnil Poňuchálek. Podle ředitele Městské policie Brno Luboše Oprchala a mluvčího brněnské policie Pavla Švába nemuseli policisté řešit na Červeném kopci žádné vážné případy.

Nájemce vyjde nouzové bydlení na několik tisíc měsíčně. Magistrát jim bude strhávat peníze přímo z dávek, aby zamezil neplacení. Stejně už to dělá i u projektu nazvaného Rapid Re-housing, na jehož základě přidělil 50 bytů rodinám s dětmi v nouzi.

Ubytovna v Šámalově ulici patří firmě ZB Real. Pronajímala ji firmě Greystone, která dluží ZB Realu stovky tisíc a také dluží za elektřinu. Vysvětlovala to neplacením nájemníků, podle města ale většina platila.

 

Články odjinud