Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Brno prodloužilo nájemní smlouvy 40 rodinám s dětmi v nouzi. Město se chce zbavit bezdomovectví

Brno prodloužilo nájemní smlouvy 40 rodinám s dětmi v nouzi. Město se chce zbavit bezdomovectví

Brno po roce prodloužilo nájemní smlouvy 40 rodinám s dětmi v bytové nouzi z celkových 50, které díky zapojení se do projektu Rapid Re-housin dostaly městský byt. Dvěma rodinám město smlouvy neprodloužilo kvůli problémům a najde za ně náhradníky, dalších osm ještě není v bytech rok. Brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) novinářům řekl, že úspěch předčil všechna očekávání. Podle zastupitele Martina Freunda (Žít Brno), který má projekt na starosti, se Brno může úplně zbavit bezdomovectví.

Projekt prosadilo hnutí Žít Brno. Průzkum v roce 2016 zjistil v Brně kolem 400 rodin s dětmi v bytové nouzi. Město následně vyčlenilo 50 bytů a losováním do nich vybralo nájemce z řad rodin v nouzi. Stěhování bylo postupné, proto některé rodiny nejsou v bytě ještě rok, v následujících měsících se jim ale smlouvy budou prodlužovat. Podle Freunda tak projekt s jistotou překoná 80 procent úspěšnosti. „Podobné projekty byly s úspěchem odzkoušeny v zahraničí. V Česku je Brno průkopníkem. Věřím, že pozitivní zkušenosti inspirují i další města v boji proti bezdomovectví a obchodování s chudobou,“ uvedl Vokřál.

Rodinám pomáhali i sociální pracovníci. „Poskytujeme klientům podporu místo kontroly. Pracujeme na minimalizaci rizik a nepříznivých dopadů špatných rozhodnutí,“ řekl sociální pracovník Jan Milota. Velká část rodin bydlela předtím na ubytovnách. „Na ubytovně jsem jen přežívala. Vařit se chodilo přes celou chodbu a člověk musel vystát řadu. Děti jsem musela koupat doma ve vaničce. Teď máme po dlouhé době domov. Dcery mají kousek školku, jsou šťastné,“ uvedla jedna z nájemnic Agáta Oláhová.

Podle primátorova náměstka Matěje Hollana (Žít Brno) bude snahou pro příští roky vymezit několik stovek bytů pro všechny rodiny s dětmi v bytové nouzi. Žít Brno se zasazuje o vznik plánu, který by projekt zachoval i po podzimních volbách. „Ukázalo se, že téměř všechny rodiny v bytové nouzi mají kompetence pro bydlení v bytě, pokud je jim poskytnuta správná podpora. Pro nás je to jednoznačná zpráva, že se Brno může úplně zbavit bezdomovectví rodin,“ dodal Freund.

Projekt loni získal ocenění, když ho Evropská federace národních organizací pracujících s lidmi bez domova vyhodnotila jako nejlepší projekt v Evropě, který řeší bytovou nouzi.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867